Ustupljena
13.4.2025., 15:04
Tko se boji sutra još?

Pobjednička ideja vukovarske udruge: Socijalni inkubator za mlade s poteškoćama

Prema Hrvatskom registru, u županiji je 2650 osoba smanjenih mogućnosti u dobi od 15 do 30 godina, a u Vukovaru ih je 452

VUKOVAR

Udruga za pomoć i podršku roditeljima djece s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima "Tko se boji sutra još?" osmislila je idejni program "Ecofun", oblik socijalnog inkubatora za uključivanje mladih s teškoćama u razvoju na koristan i inovativan način.

Kako je pojasnila predsjednica udruge Maja Prakaturović, njihov je tročlani tim dva mjeseca bio na mentoriranju i edukacijama Zaklade "Žuta točka", uz predstavnike još 20-ak udruga.

Fundraising kampanja

- Zaklada je odlučila odabrati najbolju ideju, odnosno onu koja ima najveće šanse za realizaciju. Doista je bilo odličnih ideja, no u konačnici je odabrana naša, što nam je uz veliku sreću donijelo i potvrdu da trebamo krenuti u provedbu ideje o pokretanju inkubatora koji će biti baziran na nacionalnoj fundraising kampanji - rekla je i dodala kako su tijekom opsežnih edukacija naučili sve korake nužne da bi tako velika kampanja uspjela.

Ustupljena

Osnovni je cilj programa zarotirati nacionalni sustav u kojem ne postoje usluge uključivanja mladih smanjenih mogućnosti nakon završetka njihova školovanja. Oni za sustav, navela je Prakaturović, u tom trenutku prestaju postojati i ostaju zarobljeni u svojim kućama bez obzira na količinu potencijala i socijalizacije. Stoga žele omogućiti tim mladim ljudima nastavak društvenog i socijalnog uključivanja na koristan način, čime bi spasili cijele obitelji, koje nastavljaju biti korisne sebi i društvu u cjelini.

Iz udruge su naglasili kako u Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima Hrvatskog registra, ima 2650 osoba smanjenih mogućnosti u dobi od 15 do 30 godina, dok ih je samo u Vukovaru 452, što govori o nepresušnom izvoru korisnika buduće kampanje.

Trebaju prostor

- Premda smo ne tako davno od Grada dobili prostor na korištenje, uspjeli smo ga popuniti brojim sadržajima i programima za naše korisnike i članove, pa nam je za realizaciju socijalnog inkubatora potreban novi prostor. Nadam se kako ćemo ga uspjeti pronaći s obzirom na to da nam je namjera što prije pokrenuti projekt i vjerujem da će čelništvo Grada prepoznati važnost onoga što bismo ponudili mladim ljudima nakon završetka njihova školovanja - pojasnila je.

Ova udruga aktivno promiče upotrebu ekoloških materijala, za što je 2023. godine dobila nagradu "Zeleni leptir" za najbolji ekološki projekt, a najveći je benefit onaj socijalni, kroz angažiranje osoba s teškoćama u procesu izrade artikala ponovnom uporabom. Pojašnjavaju i kako bi se u program mogle uključiti i tvrtke koje rade u Vukovaru poput Komunalca, budući da bi sirovina za izradu artikala bila reciklažna iz starog tekstila, čime bi zajednički doprinijeli održivom razvoju i zaštiti okoliša.

Da bi projekt uspješno zaživio, osim razgovora s gradskim vlastima, nastojat će dobiti i potporu nadležnih ministarstva kako bi osigurali kombi-prijevoz, budući da javni prijevoz u Vukovaru nije prilagođen potrebama djece i mladih s teškoćama u razvoju. Također je potrebno zaposliti osobe koje će raditi s korisnicima uz individualiziran pristup. 

Igračke za kućne ljubimce od tekstila

- Naša udruga trenutačno s korisnicima ima kapacitet izrade 2100 komada mjesečno, što donosi profit od 8600 eura i pokazuje financijsku održivost za budućnost. “Ecofun” je inkubator kojim ćemo od starog tekstila raditi igračke za kućne ljubimce, mladi će svojim rukama nešto stvarati uz financijsku održivost prodajom onoga što izrade. Zadovoljili smo sve uvjete socijalnog poduzetništva - rekla je Prakaturović.