
Stojeći u parku 1925., dogovorili okupljanje pčelara iz Đakovštine
Udruga pčelara Đakovština 10. svibnja u dvorani Florentini predstavit će monografiju s 380 stranica
ĐAKOVO
U udarnom mjesecu u pčelarstvu, 10. svibnja, u dvorani Florentini, Udruga pčelara Đakovština Đakovo predstavit će monografiju Sto godina pčelarstva u Đakovštini, 1925. - 2025. (prilog za proučavanje povijesti pčelarstva u Hrvatsko)j, tiskanu u povodu velikog jubileja - stoljeća pčelarstva u ovom kraju.
Njezin autor, predsjednik Udruge Željko Tomić, povijesnu građu za nju skupljao je, kaže, 12 godina, a između tvrdih korica hod je pčelara Đakova i Đakovštine kroz cijelo jedno stoljeće, stasanje, nabavu opreme, mijene naziva udruge i tadašnjih organizacijskih, društvenih i drugih prilika... Izmjenjivale su se generacije pčelara – znanih i manje znanih, no, kako god, uvijek i jedino bitna je bila proizvodnja meda, što boljeg, osluškivanje i poštovanje prirode, pčele, bez koje su ovaj svijet i priroda nezamislivi. Kroz sve generacije u tih 100 ljeta uvijek je bilo pčelara koji su i pčelarili i pisali, bilježili iskustvo, rezultate, vremenske (ne)prilike i dr., skupljali tekstove, fotografije, časopise o pčelarstvu, a sve je sada dobro došlo za pisanje monografije.
- Skupina građana koja je pčelarila okupila se 20. kolovoza 1925. u Velikom parku, kod nekadašnjeg staklenika, stojeći se dogovorivši da okupe pčelare iz cijele Đakovštine, a izabran je i svojevrsni upravni odbor - kaže o počecima Tomić.
I dandanas udruga slavljenica obuhvaća pčelare cijele Đakovštine, osim Levanjske Varoši, koji imaju udrugu. Sljednica je nekadašnjeg Pčelarskog društva Đakovo..., i tako u prošlost, sve do 1925. i staklenika kojeg odavno nema.
- Gotovo 90 posto građe imao sam kod sebe jer ju godinama skupljam, a i otac je bio pčelar. Pomogli su i kolege, vidio sam i dokumente iz Nadbiskupije o tome, brojni pčelari koji vrijedno skupljaju časopise, tekstove o pčelarenju - kaže Tomić.
Napisao je više od 400 stranica, a monografija je tiskana na 380, pa je dosta ispisanog štiva i ostalo. Još za jednu, iduću monografiju, kaže u šali Tomić. Ova, koja će biti predstavljena 10. svibnja u 11 sati, teška je 1,40 kilograma, a tiskana je u 750 primjeraka.
- To je za naš grad, uz zahvalu za prošlost i ostavštinu za buduće generacije - kaže Tomić.
Pokrovitelj je Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, a izlazak monografije financijski su poduprli Grad Đakovo, Osječko-baranjska županija. Impresum monografije je poduži – Željko Tomić odgovorni je urednik, nakladnik je Grad Đakovo i Udruga pčelara Đakovština, a uredništvo, uz Tomića, čine i prof. dr. sc. Zlata Živaković-Kerže te prof. dr. sc. Marija Benić Penava. Recenzenti su prof. dr. sc. Miljenko Brekalo i prof. Mirko Ćurić, a projekt manager je Andro Mršić, mag. cin.
Udruga danas okuplja 75 pčelara, prosječna dob im je oko 55 godina, a pri njoj je i nekoliko pčelarica. Udruga, točnije njezin predsjednik Tomić, u Osnovnoj školi V. Nazora u Đakovu učenicima drži predavanja o medu, odnosno pčelarstvu, približavajući tu temu na djeci prihatljiv način.
Svaki pčelar pred kraj svake godine dužan je donijeti u Udrugu dva kilograma meda, a prikupljene količine idu za humanitarne aktivnosti – u Udrugu za pomoć osobama s poteškoćama u razvoju Neven, kao i Socijalnu samoposlugu koju vode Milosrdne sestre Sv. Križa. Ovisno o količinama, pčelari med doniraju tada i vrtićima. Svoj med donirali su i tijekom poplava u županjskoj Posavini te tamošnjim pčelarima kupili nove košnice, a med su donirali i Glinjanima nakon potresa 2020. godine.
Udruga je predložena i za dodjelu skupne Godišnje nagrade u povodu Dana grada, 8. svibnja.