
Općina Vrbanja osigurala za navodnjavanje i za obrtnike po 100.000 eura
Izdašnim potporama korisnicima nastoje preokrenuti negativne trendove, potaknuti zapošljavanje i razvoj općinskog područja
VRBANJA
Općina Vrbanja, smještena u istočnom dijelu županjske Posavine posljednjih godina snažno pogođenom depopulacijom, nastoji brojnim demografskim mjerama, zasigurno među najizdašnijima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, financijski pomoći mještanima triju općinskih naselja, zadržati ih na kućnome pragu i dati dodatan poticaj zapošljavanju i razvoju toga područja. Potporama se, ovisno o potrebama i raspoloživim mogućnostima, trude obuhvatiti razne kategorije i što veći broj korisnika, vodeći računa o tome da nitko ne bude zakinut.
Prije dva dana Općina je objavila javni poziv za dodjelu potpora za ulaganja u sustave navodnjavanja, prvi takve vrste, jer žele podržati lokalne poljoprivrednike, odnosno fizičke i pravne osobe koje se bave tom djelatnošću kako bi se povećala njihova produktivnost, otpornost na klimatske promjene i održivost u poljoprivrednoj proizvodnji.
Mladi, žene
Potaknuti prirodnim nepogodama, sušom i sve većim problemima i štetama s kojima se poljoprivrednici u posljednje vrijeme susreću, Općinsko vijeće donijelo je odluku da se u proračunu za 2025. osigura 100.000 eura kako bi ih se potaknulo na navodnjavanje.
Ulaganjem u sustave navodnjavanja, ističe općinski načelnik Velimir Redl (HDZ), poljoprivrednicima će smanjiti rizik od gubitaka u poljoprivrednoj proizvodnji, omogućiti veći i stabilniji prinosi i povećati njihova konkurentnost. Kao prioritetne skupine poljoprivrednika istaknuti su mladi i žene, a tu su i voćari, povrtlari, proizvođači repe.... Prihvatljivi su troškovi nabava i instalacija opreme za navodnjavanje, bušenje bunara i poboljšanje postojećih izvora vode, obnova postojećih sustava navodnjavanja, nabava i ugradnja rezervoara i spremnika za vodu, nabava sustava za praćenje i automatizaciju navodnjavanja... Određeno je da korisnik potpore mora osigurati da sustav navodnjavanja bude u funkciji i korišten najmanje tri godine od datuma na koji im Općina Vrbanja isplati financijska sredstva. Najveći mogući iznos potpore po pojedinom prijavitelju iznosi 10.000 eura, a javni je poziv otvoren 30 dana. Potporu će ostvariti prijavitelji s najvećim brojem bodova na temelju utvrđenih kriterija, a boduju se prvo oni manji, prema veličini gospodarstva. Ako potreba bude veća, u proračunu će se osigurati dodatna sredstva.
Četiri mjere
A već petu godinu zaredom Općina Vrbanja financijski će pomoći i svoje obrtnike i male poduzetnike s do 10 zaposlenih. Jedna su od rijetkih općina na krajnjem istoku Hrvatske koja redovito izdvaja znatna sredstva u tu svrhu, jer svaki je poticaj jačanju obrtništva i poduzetništva, ističe načelnik Redl, važan korak u gospodarskom razvoju na tome području. U proračunu za 2025. osigurano je 100.000 eura. Kroz program su razrađene četiri mjere: potpore za poduzetnike početnike, za proširenje poslovanja, kupnju opreme i uređenje poslovnog prostora te mjere za novo zapošljavanje i za samozapošljavanje. Dosad su se najviše koristile potpore za novo zapošljavanje, gdje obrtnik ili mali poduzetnik s do 10 zaposlenih ima povećanje broja radnika minimalno na dvije godine, a Općina prvu godinu financira pola plaće radniku. Primjerice, za zapošljavanje dviju osoba može se ostvariti maksimalna potpora od 10.800 eura, a za nabavu opreme 5500 eura. Cilj je utvrđenih mjera poticanje i razvoj poduzetničkih aktivnosti, novo zapošljavanje, kvalitetniji život na tome području, a iskustva korisnika vrlo su pozitivna. U najavi, dodaje Redl, već imaju četiri novootvorena obrta koji će se prijaviti, a riječ je građevinskim poslovima, salonu za pedikuru i uljepšavanje, objektu brze prehrane…
- Svake su godine po tri, četiri novootvorena subjekta i pokazalo se da mjere koje provodimo doista imaju smisla - zaključuje Redl.