15. Međunarodna konferencija o akvakulturi u Vukovaru
Dragana Korpoš
3.4.2025., 18:27
KONFERENCIJA O AKVAKULTURI

Do novih tržišta značajnim ulaganjima u tehnologije

U ribarstvu izvozimo za 300 mil. eura, a uvozimo za 296 mil. eura

VUKOVAR

U Vukovaru je u četvrtak započela dvodnevna, 15. Međunarodna konferencija o akvakulturi, na kojoj je naglašeno kako su ribarstvo i akvakultura strateške grane hrvatskog gospodarstva. Posljednjih se godina suočavaju s brojnim izazovima, od energetske i zelene tranzicije, posljedica klimatskih promjena, inflacije i povećanja troškova poslovanja, posebice troškova radne snage i hrane.

Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam, izjavio je kako je akvakultura jedan od perspektivnih sektora, a veliki se dio njezine proizvodnje izvozi.

Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam

Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam

Dragana Korpoš

- Posljednjih smo godina imali snažne investicije i u marikulturu i u slatkovodnu akvakulturu, posebice u nove tehnologije, inovacije i preradbene kapacitete. Gledano u razdoblju posljednjih 10 godina, proizvodnja tune se stabilizirala na 3,5 tisuće tona godišnje i izvozimo ju na japansko tržište. Što se tiče proizvodnje komarče i lubina, u posljednjih smo 10 godina više nego udvostručili proizvodnju i sada možemo reći kako u marikulturi godišnje proizvodimo oko 23.000 tona, pri čemu su nam izvozna tržišta za lubin i komarču Italija, Slovenija, Austrija i Njemačka - rekao je Kovačević.

Na konferenciji je rečeno kako su u Hrvatskoj, vezano za akvakulturu, najzastupljeniji šaran s više od 60 posto i pastrva s oko 12 posto. Šarana proizvodimo dovoljno, dok oko 50 posto pastrve moramo uvesti.

Kovačević je naglasio kako smo u akvakulturi proizvodnju stabilizirali na 3,5 - 4 tisuće tona, a kako smo imali dobre uzgojne rezultate u prošloj godini, očekujemo da ćemo "prebaciti" 4 tisuće tona.

- Iako sektor bilježi dobre izvozne rezultate i stalno se razvija, dosta je problema koje treba gledati u kontekstu klimatskih promjena, zelene tranzicije i dobrobiti životinja. Imali smo dosta i suše i poplava, što je zahtijevalo dodatna ulaganja. Sektor akvakulture ima problem većeg standarda zaštite ptica koje su problem za uzgajivače, a još uvijek imamo i nedorečenu situaciju oko lova u ribnjacima koji su bili značajan prihod našim proizvođačima - pojasnio je.

U prošloj je godini došlo do i značajnog poskupljenja hrane za ribe, povećava se i cijena rada, pa se cijeli sektor suočava s nizom izazova. Tomu treba dodati i da konkurencija ne spava, pa bi upravo ova konferencija koja je okupila znanstvenike, stručnjake i gospodarstvenike trebala kroz rasprave i zaključke dati doprinos rješavanju problema.

Naglašeno je kako još uvijek u području ribarstva imamo pozitivnu vanjsku trgovinsku bilancu, izvozimo u vrijednosti oko 300 milijuna eura, a uvozimo u vrijednosti oko 296 milijuna eura, no prošla je godina bila problematična s obzirom na poremećaj na tržištu tune u Japanu.

Iz HGK je poručeno kako su ove godine testirali američko tržište i vodili naše tvrtke na najprestižniji sajam Sjeverne Amerike, gdje traže alternativu japanskom ako se ova situacija zadrži. 

ZNAČAJNO POVEĆANA PROIZVODNJA U POSLJEDNIH DESET GODINA

Problem je i smanjeni ulov male plave ribe kao posljedica prirodnih poremećaja koji smanjuju populaciju.
- Vezano za potrošnju ribe, ovoga se puta možemo pohvaliti, jer smo napokon s 24 kilograma po stanovniku premašili prosjek EU-a. Vjerujemo kako je povećanoj potrošnji doprinijela sinergija Ministarstva poljoprivrede i HGK na projektu “Riba Hrvatske, jedi što vrijedi” kojom smo djelovali na svijest naših potrošača da konzumacijom domaće ribe utječemo na zdravu prehranu i dajemo snažan doprinos razvoju hrvatske akvakulture i očuvanju radnih mjesta - poručio je Kovačević.

Ivan Matijević, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, naveo je kako je samo u prošloj godini iz državnih potpora izdvojeno 4,8 milijuna eura, s tim da imamo za razdoblje 2021. - 2027. godine 382 milijuna eura, od čega je 62 milijuna osigurano za održive aktivnosti.

- Hrvatska akvakultura izrazito snažno raste, u posljednjih 10 godina imamo povećanje proizvodnje za 111 posto u proizvodima, odnosno 180 posto u njihovoj vrijednosti - rekao je Matijević.