autizam vinkovci
ustupljena
2.4.2025., 20:24
s ciljem podizanja svijesti o autizmu

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježen u vinkovačkom vrtiću Stribor

Danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu, a s ciljem podizanja svijesti o autizmu, pružanja podrške osobama s autizmom i njihovim obiteljima te zagovaranja boljih uvjeta za njihovu rehabilitaciju i integraciju u društvu. Ove godine moto je „Autizam 21+” i stavlja se poseban naglasak na odrasle osobe s autizmom te potrebu za nastavkom njihove rehabilitacije, a kako podrška osobama s autizmom i njihova integracija u društvo počinje već od najranije dobi pokazali su danas vrtićarci Stribora Dječjeg vrtića Vinkovci.

-Mi u našem vrtiću zbrinjavamo djecu s teškoćama, između ostaloga i djecu s autizmom pa tako i ovdje u Striboru trenutačno imamo troje djece s poremećajem iz spektra autizma. Ta djeca imaju asistente koji im pomažu u njihovim svakodnevnim aktivnostima, a ono na čemu mi posebno radimo inače kada je riječ o djeci s teškoćama, to je poticanje empatije ostale djece prema njima, da ih prihvate i da ih uključe u svoje igre i aktivnosti, naravno, onoliko koliko se oni mogu uključiti -pojasnila je Suzana Zidar, ravnateljica Dječjeg vrtića Vinkovci.

No, broj djece s poremećajem iz spektra autizma, iz godine u godinu raste.

Primjetno je to i u Vinkovcima, upozorila je pročelnica za društvene djelatnosti Andrea Vinković, koja se danas pridružila vrtićarcima u obilježavanju Svjetskog dana svjesnosti o autizmu.

-Došli smo obilježiti ovaj dan s našim najmlađima, a cilj nam nije samo podizanje svijesti o autizmu nego i davanje potpore roditeljima djece koja imaju poremećaj iz spektra autizma u njihovoj borbi za jednake mogućnosti i prava i za inkluziju. Broj djece koja imaju poremećaj iz spektra autizma se povećava. To pokazuju sve statističke brojke, a mi to možemo vidjeti po porastu broja djece koja imaju pomoćnike – rekla je pročelnica Andrea Vinković.

Istaknula je kako se Vinkovci ponose time što su jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji su uveli pomoćnike i u vrtiću, još 2018. godine. -Nažalost, taj broj se povećao. Tada je to bilo četvero, a danas je to dvanaestoro djece koji imaju svoje pomoćnike – rekla je Amdrea Vinković.

O porastu pojave autizma govore i podaci Hrvatskog registra osoba s invaliditetom prema kojima je u rujnu 2023. godine u Hrvatskoj bilo registrirano 4 730 osoba s dijagnosticiranim autizmom dok je u rujnu 2024. godine taj broj porastao na 6 125 osoba što je skoro 30 posto porast u godinu dana.

autizam vinkovci
ustupljena
autizam vinkovci
ustupljena