ĐURĐENOVAC - POPLAVA 28. 03. 2025.

ĐURĐENOVAC

OBŽ
28.3.2025., 19:35
NAJTEŽE BILO ĐURĐENOVČANIMA

Na području Đurđenovca poplavljeno više od dvjesto kuća

ĐURĐENOVAC

Nakon izlijevanja potoka Bukvika poplavljeno je središte Đurđenovca, pojedine đurđenovačke ulice te naselja Teodorovac, Sušine i Šaptinovci.

Na snazi je izvanredno stanje. Na terenu su od četvrtka u noći Stožer civilne zaštite Općine Đurđenovac, lokalna dobrovoljna vatrogasna društva te Hrvatske vode. Stručne službe na terenu maksimalno rade kako bi se šteta minimalizirala. Zbog velike količine oborina otežano je prometovanje pojedinim dionicama cesta. Do izlijevanja vode na kolnik došlo na dijelu ceste Đurđenovac - Beljevina i Krčevina - Beljevina te u Ulici Gorana Potnešila u Seoni, dok je naselje Teodorovac potpuno odsječeno. Brojna polja na đurđenovačkom području poplavljena su. Đurđenovački ribnjaci su puni, ali izlijevanje vode ne prijeti.

Više od 6500 vreća s pijeskom raspoređeno je na kritičkim točkama u poslijepodnevnim satima.

- Voda nadire i moramo napraviti barijere s vrećama od pijeska. Voda je u kratkom roku poplavila cestu u ulici. Ne znamo kada će kiša prestati padati i moramo se zaštititi - govore dva mlađa muškarca ispred kuće Marice Makaj u Sušinama, gdje je voda do koljena. Kroz vodu se probijaju noseći vreće s pijeskom.

- Ovo je treći put da je selo pogodila velika poplava. Sjećam se da smo jedne godine kroz selo mogli proći samo na traktoru. Strah me ići spavati da se ne probudim u kući s vodom - kaže zabrinuta 70-godišnja Marica.

Stanovnici u središtu Đurđenovca jučer oko podneva ostali su bez opskrbe električnom energijom. Voda je došla do brojnih kuća, a neke su poplavljene, kao i podrumi stambenih zgrada.

ĐURĐENOVAC - POPLAVA 28. 03. 2025.

ĐURĐENOVAC

OBŽ

Prema informacijama načelnika Općine Đurđenovac Hrvoja Topalovića, poplavljeno je više od 200 kuća.

- U više od 200 kuća voda je ušla. Na nekoliko lokacija evakuirano je nekoliko starijih stanovnika. U nekoliko stambenih zgrada i obiteljskih kuća došlo je do prekida opskrbe električnom energijom, ali vodoopskrba nije ugrožena, jer nam je prioritet bio zaštititi vodocrpilište od prodiranja vode. Stanje je doista kaotično i alarmantno. Naši žitelji trpe veliku štetu, ali ovakva vremenska nepogoda nije se mogla predvidjeti. Budući da više ne možemo situaciju držati pod kontrolom općinskim operativnim snagama, u pomoć smo pozvali županijske snage - kazao je načelnik Topalović.

U općinskoj vijećnici održana je i hitna sjednica Stožera civilne zaštite, na koju je stigao i osječko-baranjski župan Mato Lukić i direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda Željko Kovačević, koji su i obišli kritične točke poplave u Đurđenovcu.

- Sve operativne snage Osječko-baranjske županije stavili smo u stanje pripravnosti. Digli smo i određeni broj vatrogasnih snaga županije, a sve kako bismo intervenirali na prioritetnim točkama i smanjili dotok vode te pomogli stanovništvu, koje je već pretrpjelo štetu, odnosno kako bi ugroza ljudi, životinja i materijalnih dobara bila manja - poručio je Lukić.
U večernjim satima kritična mjesta u Đurđenovcu obišli su i ministrica Marija Vučković, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković te saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, kao i dožupan Josip Miletić.

Kovačević: Svi su vodotoci prepuni

Direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda Željko Kovačević objasnio je kako je najveći problem taj što su vodotoci prepuni vode. U 24 sata palo je gotovo 80 litara oborina po četvornom metru. “Svi vodotoci imaju vrlo visoke vodostaje i teško nam je upravljati ovakvom situacijom. Ovo je izvanredna situacija. Nadamo se da će oborine prestati i da će dotok vode biti što manji”, kazao je Kovačević.