






/Galerija/ Osnovci i vrtićarci „iz prve ruke” doznali sve o naprednim tehnologijama
Kroz radionicu Znanost za mlade koja promče inovacije u obrazovanju, posebno u STEM području, od velikog značaja za osnovce i djecu predškolskog uzrasta, u vinkovačkoj Tehničkoj školi Ruđera Boškovića, mogli su „iz prve ruke” puno toga doznali o naprednim tehnologijama.
U ovoj školi su bile udruge FabLab, Zelena oaza Varaždin, Virtualac i projekt Da Vincijev laboratorij čiji je rad temeljem na promicanju inovacije s posebnim naglaskom na znanstveno i umjetničko istraživanje te poduzetnički prostor.
-Imamo jako puno događanja i volimo doći u Slavoniju, gotovo sam jedanput tjedno u Slavoniji s različitim projektima. Ovakvi događaji su korisni jer djeci pokazujemo određene stvari dok se još uvijek školuju. Kod nas mogu sve dirati, važno je da opipaju tu tehnologiju, pogotovo što je robopasa u Hrvatskoj tek 30-ak. Kroz izradu pojedinih eksponata razvija se i poduzetništvo, možda se netko usmjeri prema tome. Zapravo, ne znamo koja su zanimanja budućnosti, svijet se mijenja brže nego ikad i mislimo da je STEM prezentacija odlična - kaže Krešimir Čanić, koordinator STEM događanja za više udruga.
Među učenicima koji su objašnjavali osnovcima i onima mlađima, tajne napprednih tehnologija, bila je Hana Nović iz 2.F razreda TŠ Ruđera Boškovića, smjera arhitektonski tehničar.
-Škola često ugošćuje ovakve radionice, današnja mi se jako sviđa jer potiče na kreativnost i inovativnost. Imamo različitih građevnih blokova, robota i vjetrenjača koja djeca mogu isprobati. Ovakvi događaji svakako mogu proširiti vidike u ranoj dobi, a kod nas u školi ima novi predmet Umjetna inteligencija koji je vrlo koristan - rekla je Hana.
Jedna od radionica bila je namijenjena najmlađima u kojoj su izrađivali jednostavne meteorološke instrumente kako bi naučili o važnosti vremena i klimatskim promjenama. Radilo se sa slamčicama koje se koriste i na fakultetu arhitekture, a preko projekta Štemerica slagali su konstrukcije sa spužvastim blokovima. Posebne atrakcije bile su robopas, Benben dog i robot K1 koji je zapravo umanjen prikaz predmeta kojeg će Kinezi poslati na Mars. Također, održana je i radionica o zaštiti podataka kroz projekt Štemerica ide dalje.
-Na mom odjelu slažemo puzzle kao lego kocke i djeca će od toga stvarale različite modele. Radionice su od velike koristi za naš učenike, ali i za djecu koja će, možda, upisati upravo ovu školu. Ovo je budućnost i svakako nam je od velike pomoći – kaže Mislav Mendeš, učenik 2.C razreda smjera tehničar za mehatroniku.
Knjižničarka u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića, Marija Baras, podsjeća kako su djeca u njihovoj školi uvijek dobrodošla.
-Uvijek se nadamo na ovakav način promovirati školu, djeci je to zanimljivo, zabavno i na takav način najbolje uče – kaže Marija Baras.