




Film o kiparu katedrale - i nakon smrti bez biskupove naklonosti
Odnos sa Strossmayerom zahladio je toliko da ni biskup ni lokalni tisak nisu zabilježili kiparovu smrt
ĐAKOVO
Iako je izgrađena prije 143 godine i cijelo vrijeme plijeni monumentalnošću i ljepotom, đakovačka katedrala do danas nije u cijelosti dovršena - uz ostalo, njezin kipar Vatroslav Donegani, iako je trebao izraditi reljefe za njezino pročelje, nikada ih nije dovršio.
Kipar katedrale, kipar njezina graditelja biskupa Josipa Jurja Strossmayera, čiji je odnos s Doneganijem nakon početne naklonosti uvelike zahladio - veliki biskup i mecena zamjerao mu je sporost i neodlučnost - ovih dana, 125 godina nakon svoje smrti, dobiva svoj dokumentarac "Strossmayerov kipar". Bit će predstavljen u ponedjeljak, 18. ožujka, u okviru programa "Strossmayeru o Josipovu" u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici. Režiju potpisuje Mihael Kelbas, a scenarij Mirko Ćurić. U ulozi Strossmayera je glumac Darko Milas, a Doneganija akademski kipar Vid Vučak.
Ćurić za Doneganija, rođenog u Rijeci 1836., školovanog u Veneciji i Rimu, koji je u Đakovo stigao 1867., kaže kako je suradnja sa Strossmayerom, nakon što je stekao njegovu naklonost, bila puna nesporazuma. Biskup ga je podržavao, slao mu narudžbe i sredstva, ali i zamjerao sporost i neodlučnost. Kao nadzornik izgradnje katedrale, Donegani je imao važnu ulogu, no njegovi kiparski radovi napredovali su, kaže Ćurić, sporo, pa ni reljefi za pročelje katedrale nikada nisu dovršeni.
- Odnos sa Strossmayerom zahladio je do te mjere da ni biskup ni lokalni tisak nisu zabilježili njegovu smrt, 1899. godine. Tako je zaboravljen i njegov umjetnički doprinos, baš kao što i njegov vlastiti nadgrobni spomenik danas blijedi na groblju. Ni jedne novine u Hrvatskoj, čak ni one lokalne, đakovačke, u gradu u kojem je bio čak i općinski načelnik, nisu donijele ni retka o njegovoj smrti. Nije se oglasio ni biskup Strossmayer. Njegov Glasnik nije objavio ni slova o tome da je umro kipar čiji Krist s pročelja 17 godina blagoslivlja njegov grad i njegovu domovinu. Donegani već godinama nije postojao za njega. Bio je jedan u nizu onih za koje je smatrao da su ga izdali, a takvima biskup nije opraštao ni u smrti, navodi Ćurić.
Za šest godina isklesao je 36 reljefa i skulptura u đakovačkoj katedrali.
Scenarist dokumentarca o kiparu đakovačke prvostolnice progovara i o zapuštenosti Doneganijeve grobnice, što slovi jednom od najljepših na đakovačkom Gradskom groblju, a nalazi se na njegovu početku. Kipar si ju je sam izgradio. I njezino stanje kao da govori o "zaboravljenosti" Doneganija, koji je u Đakovu dobio i svoju ulicu, na samo koji metar od kiparove grobnice.
- Izdaleka djeluje monumentalno, no izbliza odaje znakove propadanja. Izgleda da je kipar, koji je isklesao desetke spomenika u tvrdom mramoru, vlastiti nadgrobni spomenik izradio od – gipsa. Ili ga nije stigao isklesati ili nije imao novca za kamen, tko bi znao?! Nalik je ova kompozicija na onu nad ulaznim portalom đakovačke katedrale – Kristovom uskrsnuću iz groba, ali na mjestu dlana kojim blagoslivlja svijet Kristu iz ruke viri zahrđala željezna žica, svi likovi su izobličeni, poluraspadnuti, iako ispod pokojnikove slike piše kako je bio i "vajar i graditelj i rukovoditelj izgradnje đakovačke katedrale", gotovo đakovački Donatello i Bramante i Michelangello u jednoj osobi - dodaje Ćurić.
Predstavljanje dokumentarca u povodu 120. Strossmayerova imendana organizira Srednja strukovna škola A. Horvata, u ponedjeljak u 17 sati.