Na sastanku četiriju odbora - Odbora za pčelarstvo, koji je bio i inicijator sastanka, Odbora za voćarstvo, Odbora za povrtlarstvo i krumpir te Odbora za ratarstvo - u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori razgovaralo se kako osvijestiti proizvođače biljnih kultura o važnosti pčela i njihovoj zaštiti te sprječavanju potencijalnog pomora, ali i o međusektorskoj suradnji proizvođača.veljača 2025.
USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
28.2.2025., 06:00
Pčelari i ratari o suradnji

Poljoprivreda za pčele nikad nije bila toliko opasna

Problem je neznanje poljoprivrednika i ilegalna trgovina pesticidima koji su zabranjeni u EU-u

Na sastanku četiriju odbora - Odbora za pčelarstvo, koji je bio i inicijator sastanka, Odbora za voćarstvo, Odbora za povrtlarstvo i krumpir te Odbora za ratarstvo - u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori razgovaralo se kako osvijestiti proizvođače biljnih kultura o važnosti pčela i njihovoj zaštiti te sprječavanju potencijalnog pomora, ali i o međusektorskoj suradnji proizvođača.

- Glavni uzrok pomora pčela posljednjih je godina bilo tretiranje uljane repice, važne ratarske kulture za pčelare i pčelinje paše. Problem najvećim dijelom stvara manji broj poljoprivrednika koji iz neznanja naprave velike greške prilikom tretiranja pojedinih ratarskih kultura pesticidima i drugim zaštitnim sredstvima, koja su najčešće u Hrvatskoj zabranjena, a često su glavni uzročnik pomora pčela – navode iz HPK-a.

- Ratarske kulture su pčelinje paše i jako su bitne u našoj proizvodnji i proizvodnji pčelinjih proizvoda. Zato je potrebna snažna komunikacija i suradnja na svim razinama i kontrola na terenu te uspostava ravnoteže između pčelarskog i ostalog poljoprivredno-proizvodnog sektora kako bi se trovanje pčela svelo na minimum – upozorio je Željko Vukić, predsjednik Odbora za pčelarstvo.

Ratari NE ŽELE POMOR, štite proizvodnju

Željko Vukić ističe kako je uljana repica jako bitna za pašu pčela te da je u interesu da ratari imaju što veću i kvalitetniju proizvodnju, stoga se postavlja pitanje postoji li neko zaštitno sredstvo koje nije zabranjeno, a koje bi se moglo staviti na proširenu listu te da pritom nije štetno za pčele. Milorad Šubić kazao je da postoje dva sredstva u RH i još jedno u ekološkoj poljoprivredi.

Okupljeni proizvođači slažu se kako nitko ne želi pomor pčela prouzročiti namjerno. Više je riječ o neznanju i neimaštini, lošoj poziciji i financijskoj situaciji ratara, koji zbog zaštite svoje proizvodnje sve čine kako bi ona bila veća i kvalitetna, pa pojedinci posežu za zabranjenim zaštitnim sredstvima.

Milorad Šubić, stručnjak Ministarstva poljoprivrede, govorio je o problemima i opasnostima nezakonite i nestručne primjene kemijskih pesticida koja dovodi do masovnog pomora pčela.

- Edukacijama se pokušalo osvijestiti biljne proizvođače. Najopasnije su pojedine vrste insekticida, a posebno od sredine 90-ih, kada je došla primjena neonikotinoida. Istraživanja u Njemačkoj pokazala su da tretiranje sjemena može izlučiti toksičnu koncentraciju, a imamo primjer kako je 2500 pčelinjih zajednica nestalo u Prekomurju – podsjetio je Šubić.

Od 2014. godine na snazi je Zakon o održivoj uporabi pesticida – pokrenuta je edukacija poljoprivrednika, zbog čega se vjerovalo da će se opasnost za pčelarstvo smanjiti, no dogodilo se suprotno, konstatirao je Šubić i podsjetio kako poljoprivrednici diljem svijeta koriste za pčele vrlo opasne kemijske spojeve, a EU je zabranio njih više od 900. Poljoprivreda za pčele nije nikad bila opasna kao danas, upozorava Šubić, budući da se kroz ilegalnu trgovinu pesticida plasira ono što je zabranjeno u EU-u.

Najavljeno je kako će se od Ministarstva poljoprivrede zatražiti jača podrška u edukaciji i savjetovanju.

- Međusektorska suradnja poljoprivrednih proizvođača je od iznimne važnosti, a pčelarima je neophodna biljna proizvodnja zbog paše, pa je u interesu svih da pčele budu zdrave i donesu med, ali da ujedno imamo zdrave i kvalitetne i sve druge poljoprivredne proizvode. Edukacija, suradnja i bolja komunikacija među sektorima ključni su u sprječavanju nekih novih pomora pčelinjih zajednica - zaključeno je na sastanku.