
Svjetlana Nakić, Luka i Dragan Trivunović
Roditelji malog Luke: Ne predajemo se i nadamo se čudu
Luka Trivunović rođen je kao zdrava beba. Zbog Leighove encefalopatije ne hoda niti komunicira
Kada je 1. rujna 2016. godine na svijet došao mali Luka, nije bilo kraja sreći njegovim roditeljima, Draganu Trivunoviću i supruzi Svjetlani Nakić. Luka je rođen kao zdrava beba i razvijao se normalno do devetog mjeseca starosti. Majka Svjetlana tada je primijetila kako joj sin "nekako klone''. Mislila je da je to posljedica nekakve prehlade ili slične bolesti, ali pomaka nabolje nije bilo. Nakon nekoliko dana zaputila se kod liječnika, Luka je poslan u bolnicu, gdje su mu nakon pretraga dijagnosticirali rijetku bolest Leighovu encefalopatiju, uz sumnju na mitohondrijski poremećaj stvaranja energije.
- Ostali smo šokirani, zatečeni, posebice kada su nam rekli da Luka, što se psihomotornog razvoja tiče, zaostaje za djecom njegove životne dobi te da neke ciljane terapije i lijeka nema. I tada su počele njegove i naše traume - pričaju Dragan i Svjetlana.
Otad, nastavljaju, Luka je stalno po bolnicama. Sve je, naime, popraćeno brojnim drugim bolestima, čestim temperaturama i raznim simptomima, a kulminiralo je prošle godine, kada mu je operiran kuk. Ugrađena mu je pločica koju bi ovih dana operativnim zahvatom trebao izvaditi u Zagrebu. Očekuje ga i operacija testisa… Luki su potrebni 24-satni nadzor i njega. Taj osmogodišnjak ne može hodati, pa čak ni samostalno sjediti, komunikacija mu se svodi na svega nekoliko kratkih riječi. Ne zna tražiti hranu i piće. Jede samo usitnjenu kvalitetnu hranu, a svakodnevno pije lijekove koje je potrebno doplaćivati ili ih nabavljati u inozemstvu. Dragan je, prisjeća se, u potrazi za lijekovima sjedao u automobil i odlazio čak do Austrije kako bi ih tamo kupio. Kada se odluče za izlazak na svježi zrak, za Luku su nužna kolica u kojima ga provozaju gradskim ulicama. Posebna priča odlazak je do zdravstvenih ustanova. Tada obaraju sjedišta u automobilu i u njega postavljaju madrac… Problem je, dodaju, i plaćanje smještaja kada odlaze u Zagreb.
- Bez obzira na sve, ne predajemo se. Kontaktirali smo brojne privatne ustanove i stručnjake u Hrvatskoj i inozemstvu, ali većina je priča završavala u trenutku kada smo saznali koliko je novca potrebno izdvojiti. Svjetlana ima status roditelja njegovatelja, Luka prima invalidninu, ja sam na ''socijali'' jer sve vrijeme posvećujem njemu, pa je nemoguće bilo što značajnije uštedjeti. Ono što uspijemo, potrebno je za Lukino liječenje. I tako već skoro osam godina. Borimo se i nadamo, vjerujući da će se dogoditi medicinsko čudo i da će se pojaviti netko tko bi Luki mogao pomoći - kaže Dragan. Naglašava kako nije od onih koji na sav glas traži pomoć, pa je susret s Glasovom ekipom u njihovu stanu u belomanastirskoj Osječkoj ulici bio prvi kontakt s javnošću. I to ne na zahtjev Lukinih roditelja, već stoga što je mjesni Nogometni klub Baranja-Belje za petak (28. veljače) najavio održavanje humanitarnog događaja na Gradskom stadionu za pomoć malom Luki.
Kako ističe zamjenik gradonačelnika Belog Manastira Goran Hes, Grad će također donirati određena sredstva, kao i baranjske općine Čeminac, Draž, Kneževi Vinogradi, Petlovac i Popovac.
Svi koji žele i mogu pomoći novčana sredstva mogu uplatiti na IBAN HR3923900013221910720 (Dragan Trivunović) otvoren u Hrvatskoj poštanskoj banci.