
Kroz raskoš narodnih nošnji prošao "Putevima Panonije"
"Festival prijateljstva i ljepote" kruna je rada neumornog čuvara tradicije
ŽUPANJA
Zvone Ilić iz Županje, neumorni čuvar tradicije i kulturne baštine za svoje je sugrađane, prijatelje, za sve ljubitelje tradicijskog ruha, bogatstva i raskoši narodnih nošnji, u ponedjeljak navečer, u okviru 58. Šokačkog sijela, priredio pravu poslasticu pod nazivom "Putevima Panonije". Kroz 61 pomno odabranu fotografiju prikazao je najljepše narodne nošnje iz cijele panonske zone, a izložbu je obogatio i revijom od 38 najsvečanijih kompleta i rariteta narodne nošnje s tog područja. "Fotografija narodnih nošnji moja je ljubav i moj život. To volim i u tome uživam. Prije desetak godina u narodnim smo nošnjama bili u posjeti Zvonku Bogdanu koji nam je tada rekao: "Djeco moja, vi se svi zajedno bavite jednim sportom zdravim za mozak i imajte što više utakmica u svojim dušama", i toga se često sjetim", kazao je i zahvalio Gradu Županji što su prepoznali kvalitetu njegova rada i uvrstili ga u program manifestacije.
Zaljubljenik u nošnje
Zvone je 10 godina boravio u Americi, a pateći za rodnim krajem, u njemu je sve više jačala ljubav i čežnja za slavonskim tradicijskim nasljeđem i posebno se zainteresirao za očuvanje kulturne baštine Slavonije. Povratkom u domovinu 2008. godine, počinje se amaterski baviti fotografiranjem etnografskih kadrova i modela u narodnim nošnjama, posjećujući kulturne manifestacije - Šokačko sijelo, Đakovačke vezove, Vinkovačke jeseni, Brodsko kolo.. a redoviti je posjetitelj i pokladnih jahanja diljem Slavonije. Često povezuje i okuplja članove različitih KUD-ova i spremače širom Hrvatske radi promoviranja nošnji iz različitih krajeva Lijepe naše. Događajem koji je priredio u Županji okupio je brojne sugrađane, prijatelje iz raznih dijelova Lijepe naše, ali i šire, baš kako to i priliči u kirbajsko vrijeme. A upravo je kirbaj i slogan ovogodišnjeg Sijela – "Došo god da se vidi rod". Originalnu su večer elegantnom izvedbom jedinstvenog običaja godišnjeg proljetnog ophoda o blagdanu Duhova koji izvode Kraljice ili Ljelje otvorili Članovi KUD-a "Gorjanac" iz Gorjana. O Iliću je, kao suradniku i prijatelju biranim riječima govorio Milan Stepanov, direktor festivala Biserna grana u Novom Sadu, a izložbu je otvorila dr.sc. Katarina Bušić, muzejska savjetnica u Etnografskom muzeju u Zagrebu.
Dvije ljubavi
Ustvrdila je kako je to kruna njegova dosadašnjeg rada i posebno istaknula iznimno veliku vrijednost revije koju je Zvone priredio. Izložbom je objedinio svoje dvije velike ljubavi - prema fotografiji i prema narodnoj nošnji. "Ova je večer svojevrsni festival prijateljstva. Ovo je festival ljepote, ljepote ljudske misli, mašte, vještine ljudskih ruku i očiju da sve to izrade, ponosa i ljepote djevojaka iz svih područja, dakle hrvatskih nošnji, bunjevačkih, šokačkih, slovačkih, mađarskih..", kazala je Bušić. Zvone je, ustvrdila je, povezao i objedinio panonski prostor, a Panonija je kao plodna ravnica stoljećima u svoje okrilje privlačila brojne narode, bila je hraniteljica bar polovice Europe, a gdje ima kruha, uvijek ima i ruha, što se, zaključila je, potvrdilo i na reviji u Županji. Posjetitelji su uživali u prikazanoj ljepoti, rapsodiji boja, raskoši i velikome bogatstvu narodnog ruha okupljenoga na jednome mjestu. A upravo su te najsvečanije nošnje također poveznica s kirbajskim raspoloženjem i Šokačkim sijelom.
U programu je nastupila i pjevačka skupina Županjske ladies pod ravnanjem Ane Zlatunić.