






Županjom je projahala veličanstvena povorka od čak 93 vesela jahača
U centru grada zaigralo se veliko šokačko kolo, Županjci su pokazali da s velikom ljubavlju i poštovanjem čuvaju i njeguju tradiciju svojih predaka
ŽUPANJA - "Inati se Slavonijo, ljepota nek' tvoja boli, nema onog 'ko te ne zna 'ko te ne zna, a ne voli... Šokadijo, dok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje!" - zaorilo se u nedjelju u podne središtem Županje, gdje je stigla veličanstvena povorka od čak 93 pokladnih jahača. Pjesmom i topotom gizdavih konja, u organizaciji Konjogojske udruge "Stari graničar", ponosno su svijetu i narodu obznanili da je počelo 58. Šokačko sijelo, počeo je kirbaj koji će pod sloganom "Došo god da se vidi rod" u Županji trajati čak 12 dana. U centru su ih dočekali gradski čelnici i članovi Izvršnog odbora 58. Sijela. Članovi Udruge stanara šokačkih stanova "Đeram", u suradnji s Gradom i TZ-om Županje, jahače i posjetitelje častili su tradicionalnim slavonskim delicijama. Dobrodošlicu na pokladno jahanje u Županji, za koje ustvrdio da je originalno, gradonačelnik Damir Juzbašić poželio je svim jahačima, posebice onima koji su stigli iz Bjelovara, i velikom broju okupljenih sugrađana. Za odlično raspoloženje pobrinuli su se tamburaši, a zaigralo se i veliko šokačko kolo. Pociknule su snaše, zapjevali bećari, u kolo se uhvatilo i staro i mlado… Publika je uživala u raskoši bogatstvu tradicije, u narodnim nošnjama članova županjskih KUD-ova, a prizori u centru grada, koji su govorili sami za sebe, razgalili su mnoga srca. Prikazano je i uvijek atraktivno spašavanje djevojke od Turaka, za što su se pobrinuli Serežani.
NERASKIDIVA JE VEZA ŠOKCA I KONJA
I ovogodišnjim su pokladnim jahanjem Županjci iznova pokazali da s velikom ljubavlju i poštovanjem čuvaju i njeguju tradiciju svojih predaka, a tako će, poručuju nastaviti i dalje, o čemu svjedoči velik broj mladih jahača i zaljubljenika u narodne običaje i Šokadiju. Dočekati i ugostiti jahače i goste, koji im uzvraćaju pjesmom, oduvijek je bila velika čast, ponos i dika, a ove se godine vesela povorka zaustavila na ukupno sedam postaja. Nakon Zlatodola i obitelji Prepunić, odakle su i krenuli do zgrade gradske uprave, dobrodošlicu su im poželjeli obitelj Ilić, KUD Kristal, obitelji Šarčević-Galović, Župarić-Mesarić i obitelj Debak.
Običaj pokladnog jahanja korijene vuče još iz vremena Vojne krajine kada su županjski graničari na Savi čuvali granicu od Turaka. U Županji je tada bitnu ulogu odigrao graničarski čardak, danas jedini očuvani čardak u ovom dijelu Europe, u kojemu je smješten Gradski muzej Županja. Taj se običaj i danas njeguje i čuva kao dio tradicijske kulturne baštine. Iako je vezan uz naselja uz granicu, pokladno se jahanje iz godine u godinu organizira u sve većem broju sela. Konjogojci mu se posebno raduju, žele se prije korizme i vremena posta i odricanja opustiti i "prokeriti". Pokladno je jahanje mnogima velika radost, tijekom godine nestrpljivo ga iščekuju, jer to je vrijeme njihova intenzivnog druženja, prilika za susrete u raznim selima i gradovima, za razmjenu iskustava, da se vide mlada i nova grla, a česte su i prodaje konja. Konj je tih dana u centru događanja, a konj za Šokca ima mitsko značenje, i njihova veza neraskidiva je. Traje još od davnih vremena, kada su zajedno obrađivali njive, izvlačili drva iz šume... Iako su ih strojevi i vozila potisnuli s polja i puteva, konja nikada nisu istisnuli iz srca Slavonca, što svako malo iznova potvrđuju, kao i u nedjelju u Županji.