SNJEŽANA FRIDL
21.2.2025., 08:00
KLUB I UDRUGA “OTVORENO SRCE” NAŠICE

Čak 520 volontera odradilo 22.500 sati

Tijekom proteklih godina povučeno je i namjenski utrošeno oko 380.000 kuna za razvoj volontiranja kroz klub i udrugu

NAŠICE

U Našicama 12 godina djeluje udruga Otvoreno srce, pod čijim je okriljem pokrenut Školski volonterski klub u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice. Školski volonterski klub pokrenut je kao izvannastavna aktivnost s ciljem poticanja i razvijanja volontiranja učenika u zajednici te senzibiliziranja okruženja za suživot s osobama s teškoćama u razvoju, osobito s Downovim sindromom.

Zahvaljujući višegodišnjem djelovanju klub i udruga prepoznati su kao predvodnici volontiranja u Našicama, a za volonterski angažman i inicijative, 2015. godine njihovi volonteri pojedinci dobili su nagradu Najbolji volonteri godine.

USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Brojne volonterske akcije, gotovo 22.500 sati volontiranja i 520 volontera koji su u 12 godina dali svoj obol široj društvenoj zajednici proizišlo je iz Školskog volonterskog kluba. Danas klub ima više od 80 aktivnih volontera, koji su uključeni u razne volonterske aktivnosti. Učenici volonteri pomažu u svladavanju gradiva i asistiranju vršnjacima i mlađim učenicima u našičkim osnovnim školama te prikupljaju hranu, odjeću i namještaj za potrebite obitelji našičkog kraja. Oslikali su i zidove u Općoj županijskoj bolnici Našice. Osim s bolnicom i osnovnim školama, surađuju i s muzejom i rukometnim klubom.

Nedostaje prostor za poludnevni boravak

Anđelko Cvijetović ističe kako u Našicama nedostaje prikladan prostor u kojem bi se razvijala skrb o osobama s Downovim sindromom, kojih na našičkom području ima dvadesetak, a osoba s invaliditetom više je od 80. ‘’Uočili smo da nedostaje prostor za poludnevni boravak osoba s invaliditetom za koje bi se skrbilo 200-tinjak učenika škole. Nastojat ćemo razvijati put prema osiguravanju prostora za druženje, edukacije i rehabilitacije osoba s invaliditetom uz asistenciju volontera srednjoškolaca’’, poručuje.

Jedna od najzahtjevnijih aktivnosti bila je obnova srednjoškolskog igrališta, a uspješnim lobiranjem u lokalnoj i široj zajednici, sportski tereni su osvijetljeni i rekonstruirani. Projekt uređenja igrališta u koji je uloženo oko dva milijuna kuna trajao je pet godina. Inače, tijekom proteklih godina povučeno je i namjenski utrošeno oko 380.000 kuna za razvoj volontiranja kroz klub i udrugu.

Anđelko Cvijetović, jedan od voditelja Školskog volonterskog kluba, naglašava kako je pomaganje osobama s Downovim sindromom jedna od ključnih aktivnosti Školskog volonterskog kluba.

- Za te osobe naši su volonteri organizirali radnoterapijske i glazbeno-plesne večeri te razne radionice socijalnog poduzetništva. Ukupno je 700 učenika i sugrađana surađivalo na različite načine s osobama s Downovim sindromom te je postignuta integracija, inkluzija i vrijedna senzibilizacija lokalne zajednice za osobe s invaliditetom - objašnjava Cvijetović.

USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Osim što samostalno organizira akcije i provodi projektne aktivnosti u školi, ŠVK se uključuje i u aktivnosti i projekte koje organiziraju druge organizacije civilnog društva i ustanove. Članovi kluba redovito volontiraju u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu u Našicama i do sada je ostvareno više od 1400 sati.

U sklopu svog projekta ''Volontiraj i ti!'', učenici volontiraju na Odjelu psihijatrije u OŽB-u Našice, u posebnim razrednim odjeljenjima s učenicima s Downovim sindromom u OŠ Josipa Jurja Strossmayera u Đurđenovcu i u OŠ kralja Tomislava u Našicama.

SNJEŽANA FRIDL

Također, svake godine dvadesetak srednjoškolaca boravi desetak dana u Integracijskom volonterskom kampu u Puli, gdje pomažu osobama s Downovim sindromom i autizmom. Nakon boravka u Puli volonteri dobiju potvrdu Down sindrom centra Pula da su stekli status osobnog asistenta. n