
43 polupodzemna spremnika na 14 lokacija u gradu
Kod nebodera u Starčevićevoj probno će biti postavljen spremnik i za komunalni otpad
VINKOVCI
Vinkovačka tvrtka Nevkoš, zadužena za prikupljanje komunalnog, ali i svih drugih vrsta otpada, pa i onih koji dalje idu u recikliranje i preradu, najavljuje kako će do proljeća Vinkovci dobiti 43 polupodzemna spremnika na 14 lokacija uz infopano s uputama za korištenje.
- To je jedna viša razina odvajanja otpada. Na 13 lokacija dobivamo po tri polupodzemna spremnika, kod nebodera u Starčevićevoj iznimno četiri, koja će, uz papir, plastiku i staklo, probno prikupljati i komunalni otpad. Svaki stan dobit će svoju karticu. Stanari će prilikom bacanja smeća staviti svoju karticu, a otpadomjer će točno izračunati količinu njihova miješanog otpada, što će biti mjerljivo u svakom trenutku za svaki stan, pa će i naplata biti najpravednija - poašnjava direktor Nevkoša Ivan Bertić. Podsjeća da su Vinkovci prema napretku u razdvajanju otpada prošle godine ušli u top 10 gradova u Hrvatskoj te da su prije 11 godina krenuli u odvajanje otpada, a polupodzemnim spremnicima grad čini dodatni iskorak. Spremnici su osigurani europskim novcem u prekograničnoj suradnji s Orašjem (BiH) i Ulcinjem (Crna Gora), u kojem je, nakon početka u studenome 2024., nedavno održan novi zajednički sastanak na vrhu vezano za projekt "Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija kružne ekonomije za održivi razvoj".
Budući da je taj sustav skup, pojašnjavaju u Nevkošu, zasad će postaviti probno spremnik za komunalni otpad samo kod nebodera u Starčevićevoj, a ako se pokaže da su stanari spremni, nije isključeno da će dobru praksu prenijeti i u druge dijelove grada. Do tada, zeleni otoci s polupodzemnim spremnicima bit će raspoređeni najviše u blizini višestambenih zgrada - četiri u Lapovce, dva u Nazorov blok, a po jedan na Kanovce, u Vrtno naselje, Radićev i Zagrebački blok, i to na mjesta gdje su sada zeleni otoci.
- Važno je reći kako projektom predviđena aplikacija trenutačno daje mogućnost mjerenja popunjenosti spremnika i planskog pražnjenja kada dosegne 80 posto. Velika prednost sustava je što su spremnici tri metra pod zemljom, gdje je temperatura kontrolirana, pa se otklanja mogućnost smrzavanja zimi i visokih temperatura ljeti. Ima problema u gradovima gdje nema videonadzora. I onda se to pretvara u divlje deponije - kaže Bertić dodajući kako neće više biti neugodnih mirisa. Tome će doskočiti videonadzorom, a prethodno će građani u poštanske sandučiće dobiti letke s preciznim uputama za uporabu.
U Nevkošu kažu kako je cilj 50 posto razdvajanja, a druge vrste otpada za koje ne postoje spremnici građani neka dovezu u reciklažno dvorište ili nazovu djelatnike Nevkoša, koji će do tri kubika otpada besplatno odvesti u reciklažno dvorište. n