Sanacija oštećene šume kod Gradišta, travanj 2024.snimila Marija Lešić Omerović

Sanacija oštećene šume kod Gradišta

Marija Lešić Omerović
ŠUMSKI DOPRINOS

Za sječu šuma na njihovim područjima: UŠP Vinkovci lani je u 27 lokalnih proračuna uplatio 15,4 milijuna eura

Skok za čak 9,6 milijuna eura u odnosu prema 2023. posljedica je velikih šteta koje je u šumama prouzročilo olujno nevrijeme

ŽUPANJA

Čak 15,4 milijuna eura u 2024. godini - gotovo 9,6 milijuna eura više nego u 2023. - uplatila je Uprava šuma Podružnica Vinkovci na ime šumskog doprinosa u proračune 27 lokalnih jedinica na području kojim gospodari. Osjetno povećanje iznosa u odnosu prema godini prije posljedica je velikih šteta koje je prouzročilo olujno nevrijeme u srpnju 2023. u šumama na krajnjem istoku Hrvatske, a kakve šumarska struka u nas nikada nije vidjela. Sanacija terena intenzivno je trajala i lani. Šumski je doprinos mnogim gradovima i općinama značajan izvor prihoda i u određenoj kalendarskoj godini isplaćuje se onim lokalnim jedinicama na čijim se katastarskim česticama u toj godini obavlja sječa šume. Koristi se isključivo za financiranje izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture. Redoslijed sječe, pojašnjavaju u UŠP-u Vinkovci, ovisi o propisima osnova gospodarenja, godini prošloga zahvata sječe i zdravstvenom stanju šume.

Po 10 i 5 posto

Način obračuna, dodaju, reguliran je Zakonom o šumama, odnosno Pravilnikom prema kojemu se šumski doprinos u visini od 10 posto plaća jedinicama lokalne samouprave sa statusom potpomognutih područja, odnosno gradovima i općinama ispodprosječno rangiranima prema indeksu razvijenosti sukladno Zakonu o regionalnom razvoju. U ostalim se jedinicama lokalne samouprave plaća u visini od 5 posto. Osnovica za obračun je vrijednost izrađenih drvnih sortimenata na panju. Hrvatske šume naknadu obračunavaju kvartalno i uplaćuju u roku od 30 dana od proteka kvartala, a gradovi i općine dužni su do 31. ožujka donijeti Program utroška sredstava šumskog doprinosa za tekuću godinu.
Najveći iznos, prema podacima koje su nam dostavili iz Hrvatskih šuma, u 2024. obračunat je za grad Otok – približno 3,6 milijuna eura (godinu prije oko 1,5 milijuna eura). Početkom srpnja je, podsjećamo, sada već bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro u pratnji voditelja Uprave šuma podružnice Vinkovci Krasnodara Sabljića obišao Spačvanski bazen, a tom je prilikom upravitelj Šumarije Otok Zvonimir Rukavina kazao da su nakon olujnog nevremena najveće štete zabilježene u Šumariji Otok, gdje je razoran vjetar povaljao šumu staru stotinu godina. "Sanacija terena trajat će godinama, mnogo duže njezina obnova te je pred nama golem posao", najavio je tada.

Manje u 2025.

Prema iznosu obračunatog doprinosa u 2024. slijedi Općina Nijemci s približno 2,7 milijuna eura, a potom Općina Vrbanja. "Iznos od približno 2,5 milijuna eura golem je prihod za naš proračun", kaže načelnik Vrbanje Velimir Redl. "Ta smo sredstva ulagali namjenski - u rekonstrukciju i izgradnju pješačkih staza, u izgradnju i održavanje nerazvrstanih cesta, lenija, financirali smo projekt rekonstrukcije javne rasvjete u LED rasvjetu, sufinancirali izgradnju regionalnog vodovoda i ceste do reciklažnog dvorišta", navodi. Dodaje da dio prihoda od šumskog doprinosa ostvarenog u 2024. nije utrošen i prenesen je u ovu godinu. Općina će ga usmjeriti u značajnije projekte komunalne infrastrukture za koje je u tijeku ishođenje potrebnih dozvola za početak realizacije – poduzetničku zonu i gradnju kanalizacije, što su financijski vrlo zahtjevne investicije.

Od šumskog doprinosa u 2025. Općina Vrbanja očekuje manji priljev sredstava - 1,1 milijun eura, jer su znatne šumske površine sanirane. 

“FINANCIRA NAM BROJNE BROJEKTE”

Zadovoljan je i načelnik Bošnjaka Andrija Juzbašić, koji ističe da su sredstva šumskog doprinosa značajna, uvelike utječu na normalno funkcioniranje općine i omogućuju izgradnju, uređenje i održavanje komunalne infrastrukture na tom području. Napominje da je u usvojenom zaključku o utrošku sredstava šumskog doprinosa za 2024. navedeno čak 26 realiziranih stavki. Bošnjacima je, prema dostavljenim podacima, u prošloj godini isplaćeno nešto više od 1,5 milijuna eura. A u siječnju ove godina išla je isplata za listopad, studeni i prosinac, jer se ta sredstva, pojasnio je, korisnicima isplaćuju kvartalno.

BOROVU 142 eura

Iz dostavljenog popisa Hrvatskih šuma za 2024. vidljivo je da su više od milijun eura od šumskog doprinosa lani uprihodile i općine Privlaka i Tovarnik. Najmanji iznos, samo 142 eura, dobila je Općina Borovo, a ispod 1000 eura još su i Gunja, Semeljci, Trpinja i Vođinci.