
Medijska pismenost za sve generacije
GUNJA
U Osnovnoj školi "Antun i Stjepan Radić" ispred školske knjižnice postavljena je međunarodna izložba "Fakeless", posvećena medijskoj pismenosti. Cilj je izložbe, nastale u suradnji Goethe-Instituta i ukrajinskog kolektiva Kunsht, podizanje svijesti o dezinformacijama, manipulaciji u medijima i utjecaju digitalnih tehnologija na naš svakodnevni život. S pomoću interaktivnih izložaka, digitalnih igara i edukativnih materijala posjetitelji imaju priliku razviti kritičko promišljanje i bolje razumjeti medijski prostor koji ih okružuje.
Izložba je podijeljenau četiri segmenta. U prvom segmentu bavi se deepfake videozapisima i upućuje na razliku između dezinformacija i manipulacija, u drugom segmentu tematizira kako naš mozak prerađuje informaciju koju čuje i vidi te daje uvid u dizajnerske trikove kako bismo što više vremena provodili na svojim pametnim telefonima. U trećem segmentu prikazan je kritički osvrt prema odnosu i povezanosti pojedinca i društava tehnologijom te ispituje poznavanje biometrijske tehnologije, a u četvrtom segmentu fokus je na medijima i na alatima za snalaženje u svakodnevnom korištenju medija. Izložba "Fakeless" moći će se razgledati do kraja veljače u hodniku škole i ispred školske knjižnice
Izložba je i poticaj radionicama s učenicima od 5. do 8. razreda o važnosti medijske pismenosti i prepoznavanju digitalnih prijevara, koje će biti provedene u suradnji nastavnice hrvatskoga jezika Josipe Koprtla i školske knjižničarke Anite Tufekčić, ovavještavaju iz gunjanske škole.