
Zatvorili 13 ulaza u školu, ostao glavni
Dugoročni je cilj zaposlenje dviju osoba koje će se baviti sigurnošću, ali i osposobljavanje porte s videonadzorom
VINKOVCI
U Vinkovcima tri srednje škole - Srednja strukovna škola, Tehnička škola Ruđera Boškovića i Drvodjelska tehnička škola - dijele istu zgradu ukupne površine 12000 četvornih metara, koja ima 14 ulaza, pohađa ju oko 1400 učenika i u njoj je polovina vinkovačkih srednjoškolaca, a tu je i 230 nastavnika, pa je vrlo teško i komplicirano organizirati nastavu uvažavajući Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama koji je donijelo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nakon tragičnog događaja u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko.
No, tri ravnatelja, Domagoj Bujadinović, Zlatko Ruščić i Josip Jovanovac, zajednički su, konzultirajući policiju, proveli mjere koje bi trebale pridonijeti sigurnosti učenika i zaposlenika. Ravnatelji upozoravaju kako je pojačan otpor učenika prema uvedenim mjerama jer su dosad iskorištavali odmore za izlazak iz škole, ali im je pojašnjeno kako nova situacija nije ničiji hir, nego uvedeni Protokol koji moraju poštovati radi sigurnosti svih učenika i zaposlenika te im tako ne uzimaju njihova prava, nego upravo suprotno, štite ih.
Postavljene su "panik" brave i označene protupožarne stube, a planovi evakuacije i spašavanja osvježeni su nakon velikog potresa u Zagrebu, pa škola ima jasno naznačene smjerove kretanja prema izlazima u nuždi. No, kažu, lakše je provesti novi Protokol u osnovnim školama, gdje je manji broj učenika.
- Sukladno Protokolu, zatvoreno je trinaest ulaza, a ostavili smo otvoren samo glavni, koji je pod privremenom kontrolom tehničkog osoblja. Ono što smo mogli brzo napraviti jesu električne brave kako ne bi bilo slobodnih ulazaka. Propisali smo izlazak samo u vrijeme velikog odmora, a pod malim odmorima otvoreni smo samo za slučaj dolaska u međusmjeni - kaže ravnatelj Srednje strukovne škole Domagoj Bujadinović. Dodaje kako je dugoročni cilj zaposlenje dviju osoba koje će se baviti sigurnošću, ali i osposobljavanje porte s pripadajućim kontrolama videonadzora koji planiraju obnoviti jer još neki prostori nisu pokriveni kamerama. Kako objašnjava Bujadinović, moraju imati i tim za sigurnost, a provest će i plan evakuacije i spašavanja kako bi kolektivno znali reagirati u toj situaciji.
U te tri škole nisu fokusirani samo na fizičke prepreke, već rade i na prevenciji nepoželjnog sukoba.
- Imali smo i više razgovora, što na sjednicama Nastavničkog vijeća, što razrednih vijeća. Razrednici su detaljnije razgovarali s učenicima, a naša stručna služba koristi velike resurse. Ponudili smo učenicima pomoć i potaknuli ih da nam se obrate u svakom trenutku – zakljućuje Domagoj Bujadinović.