U centru Babine Grede, siječanj 2025.foto: Marija Lešić Omerović

Centar Babine Grede

Marija Lešić Omerović
KAKO ZADRŽATI MLADE?

U županjskoj Posavini sve je teže skućiti se: Kuća za prodaju nema, a ako ih i bude (pre)skupe su

U Babinoj Gredi traže i više od 100.000 eura, isti problem muči i Štitarce

ŠTITAR/BABINA GREDA

Općine u županjskoj Posavini i u 2025. naglasak stavljaju na demografiju i provedbu brojnih mjera kojima nastoje pomoći mladima, zaustaviti negativne trendove i potaknuti demografsku revitalizaciju. Jedna od njih je i financijska pomoć u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima subvencioniranjem kupnje ili gradnje prve nekretnine.

Planu u trenu

Iako su u svojim proračunima osigurale novac i raspisale javne pozive za dodjelu nepovratnih sredstava, korisnika te mjere sve je manje. U pojedinim općinama pogodnih kuća za prodaju nema, a ako se koja i pojavi - (pre)skupe su i uglavnom precijenjene. Gradnja novih preveliki je financijski zalogaj zbog osjetnog rasta cijena građevnog materijala, i rijetki su oni koji imaju mogućnosti ili kreditne sposobnosti upuštati se u taj rizik. Stoga je i u županjskoj Posavini sve više mladih kojima je izraz "skućiti se" postao ironija.

Najveću potporu daje Općina Štitar - 5000 eura za obitelji i samohrane roditelje te 2000 eura za samce. "Pomoć će im u svakom slučaju dobro doći jer nekretnine su jako skupe, a troškovi gradnje nove kuće još i veći. Problem je što u Štitaru kuća za prodaju nema, i čim se pročuje da netko prodaje kuću, već je prodana, osim eventualno neke s neriješenim imovinskopravnim odnosima ili koju je vlasnik previše zacijenio", kaže općinski načelnik Stjepan Gašparović. Dodaje da su sve stare trošne kuće u kojima nije bilo moguće živjeti, već srušene i u selu su uglavnom kuće novije gradnje. Useljivu kuću, gdje bi obitelj mogla živjeti, bez minimalno 60.000 - 70.000 eura, kazao je, ne treba ni tražiti, a cijene ovise o više faktora.

U Štitaru, studeni 2018., snimila Marija Lešić Omerović

Štitar

Marija Lešić Omerović

Pojašnjava da je građevinsko područje Štitara dosta zbijeno i selo se nije širilo, nema neke dubine ni ekstremno dugačkih ulica, sve je pravilno posloženo i nema prostora za širenje građevinske zone. U Općini sada intenzivno rade na osiguranju uvjeta za proširenje građevinskog područja kako bi se osigurale parcele za gradnju obiteljskih kuća. Isti problem imaju i u susjednoj Babinoj Gredi, gdje kupnju ili gradnju nekretnine potiču s 3500 eura po korisniku. "Na području naše općine gotovo i nema nekretnina u prodaji, a ako ih eventualno i bude - vlasnici ih cijene i više od 100.000 eura, jer uz svaku od njih je i poveća okućnica. Sve ispod toga u je lošem stanju, i dosta se kuća mora najprije srušiti, a potom sagraditi nove, što je također jako veliki trošak", govori Tomislav Kopić, pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Općine Babina Greda. Ako se, napominje, kojim slučajem pojavi prilika za kupnju prikladne useljive kuće po nekoj poštenoj i realnoj cijeni, za primjerice 60.000 do 70.000 eura, a takvih bude jedna ili dvije godišnje, proda se u trenu, oglas se i ne stigne objaviti, a kupac je već stigao.

I za 205.000 eura

Sve je to, kaže, posljedica izgrađenosti Babine Grede, sve većih ulaganja u selo, gospodarskog razvoja, oživljavanja i izgradnje poslovnih zona, gradnje energana, tvornica, novih pogona. Parovi danas nakon vjenčanja žele živjeti sami, nitko ne želi s roditeljima, svatko želi svoj mir i biti svoj gazda. "U selu ne mogu kupiti kuću i prisiljeni su otići iz Babine Grede u obližnje općine ili gradove, u Vinkovce ili Županju i onda dolaziti u Babinu Gredu na posao", ispričao nam je.

Oglašena prodaja kuće za 150.000 eurafoto iz oglasa

Oglašena prodaja kuće za 150.000 eura

Ustupljeno

Za prodaju je proteklog tjedna oglašena obiteljska kuća od 440 kvadrata u roh-bau izvedbi, neožbukana, bez stolarije, sagrađena 2006. na zemljištu površine 3826 kvadrata, za koju vlasnik traži 150.000 eura. Od travnja prošle godine u ponudi je i stambeno-poslovna zgrada ukupne površine 774 kvadrata, 500 metara od centra i 900 metara od autoceste, u blizini industrijske zone, uz napomenu da postoji i idejno rješenje za gradnju motela. Cijena joj je čak 205.000 eura. Pročelnik Kopić navodi i primjer stare kuće u blizini autoceste, obične prizemnice s tri prozora, sagrađene 60-ih godina prošlog stoljeća koja je prodana za 60.000 eura. Napominje da je interesa bilo dok su se nekretnine kupovale uz pomoć APN-a, što je bila dobra mjera za mlade, ali je dovela i do osjetnog rasta cijena nekretnina.

Otkako je ta mjera prestala, nema ni kupoprodaje. 

DVOSTRUKI POTICAJ

Općina Vrbanja lani se uključila u Program potpore za unaprjeđenje uvjeta stanovanja mladih poljoprivrednika za 2024. godinu kojim država daje dodatnu potporu u lokalnim jedinicama ispod 5000 stanovnika. Ta se mjera u 2025. proširuje na sve mlade obitelji na selu bez obzira na to čime se bave. Ako Općina prođe na natječaju Ministarstva poljoprivrede, korisnici će dobiti dodatne poticaje, u istom iznosu kao i od Općine - 4000 € obitelji i 2000 € samci.