IVICA GETTO
22.1.2025., 06:00
POČETAK VINOGRADARSKE GODINE

Rezdiba je počela, goste čekaju kobasice, grah, vino

U Baranji se, tradicionalno, u danima oko Vinceške znatno povećava broj gostiju

BELI MANASTIR

Oživjet će u srijedu podrumi, gatori i vinogradi diljem Baranje.

Pripreme za proslavu blagdana svetog Vinka - popularnu Vincešku, počele su još prije, a proslava će se protegnuti sve do vikenda. Najveći je to "vinogradarski blagdan" u Baranji, kada se blagoslovom vina i vinograda obilježava početak nove vinogradarske godine. Već od jutarnjih sati vlasnici podruma i vinograda dočekivat će goste, na trsove će se objesiti najveće kobasice, na štapove "nabijati" slanina, a u prikrajku lagano kuhati neka vinogradarska delicija.

Legenda

Legenda kaže kako će vino biti dobro ako se na Svetog Vinka snijeg do podneva otopi dovoljno da se stvore lokvice u kojima se vrabac može okupati. No za legendu više nikoga nije briga. Bilo snijega ili ne bilo, na tisuće će vinoljubaca pohoditi baranjsko vinogorje, a porast broja gostiju vjerojatno će pokazati i turistički eVisitor, jer je dio baranjskih smještajnih kapaciteta bukiran još davno prije. Važno je istaknuti kako će u povodu Vinceške aktivni biti i policajci...

U prijašnja vremena toga je dana, na neki način, počinjao sezonski posao u vinogradima - rezidba trsova. No ostalo je to samo na tradiciji, posebice kod većih vinogradara, koji su već obavili rezidbu i na 50-ak posto svojih vinograda. Velik dio posla tako su obavili u vinogradima obitelji Gerštmajer. "Rezidba je počela nakon Tri kralja. Za sada je sve O.K., s minusima nema problema jer to više nisu oni kada se živa spušta na -15 ili -20 kao nekada", priča Ivan Gerštmajer, predsjednik Udruge vinogradara Baranje, naglašavajući kako je radna snaga uvijek problem, ali je za sada "sve pod kontrolom" jer su im još uvijek vjerni stariji mještani koji su spremni odraditi rezidbu i radit će dok god budu mogli.

IVICA GETTO

“Riječ je o jednom od težih poslova. Vinogradarska godina počinje i završava ručnim radom, a sve ostalo kod nas se obavlja strojevima. Doduše, postoje kombajni za branje grožđa, kao i stroj predrezač loze, ali on odreže na duljinu do srednje žice, pa čovjek svakako mora pomoći", objašnjava Gerštmajer. Vinceška će se, već tradicionalno, obilježiti i u njihovim podrumima. U ponudi će biti grah u glinenom ćupu, lepinje iz krušne peći, kobasice, slanine... "Inače, na Vincešku se ne zove. Svi su dobrodošli", naglašava Gerštmajer.

Tako kaže i Lajoš Kolar, u čijem se podrumu Vinceška obilježava tradicionalno. Od ranog jutra ispred podruma gori vatra, a kobasice i slanine čekaju goste. I tako do mraka. Rezidbu su počeli još prošle godine, u prosincu. "Bilo je lijepo vrijeme, a nikada ne znaš kako će biti poslije. Obavili smo 50 posto posla i nadam se da će do kraja mjeseca sve biti gotovo", priča Kolar, dodajući kako poslove obavlja već standardna ekipa. Ne žure nikamo, rade koliko mogu, nekada sat-dva, nekada duže. Od ove se godine nada da će biti standardna, ne kao prošla, kada je vegetacija poprilično uranila, pa tako i berba. No ističe kako je sve skupa rezultiralo vrhunskim predikatnim vinima, koja se već sada mogu "prepoznati".

Velika potražnja

S Oliverom Novačkim, vlasnikom karanačkih Svijetlih dvora, razgovarali smo upravo tijekom rezidbe. Kaže kako je vrijeme odlično za rezidbu, ali "pod vedrim nebom" zbog hladnoće ne mogu biti duže od pet sati.

“Napravimo koliko napravimo. Zadovoljni smo, počeli smo na vrijeme i do Josipova će sve biti gotovo", ističe, dodajući kako su, bar za sada, "konstantni" s radnom snagom, koja je veći problem u vrijeme listanja vinograda. Vincešku će, uz vatricu i slaninu odnosno kobasice, obilježiti u vinogradu s radnicima. Na Belju su do sada orezali oko 40 posto nasada, a prema planu sva rezidba bi trebala biti završena do sredine ožujka.

IVICA GETTO

“Prošla godina je bila izazovna s ekstremnim vremenskim uvjetima, pa se nadamo da se to neće dogoditi i ove godine. Glede lanjskih rezultata, bila je velika potražnja za našim vinima, a ostvarili smo i značajne nagrade", poručuju beljski enolozi, naglašavajući kako su zasadili nova 23 hektara vinograda.