Vrtić žele završiti do rujna, Gunji trebaju i dodatna sredstva
Treba riješiti podove, keramiku, ličenje zidova, sanitarije, priključke, grijanje, vanjsko uređenje, parking, igralište...
U listopadu 2022. odobrena su četiri projekta izgradnje dječjih vrtića na području županjske Posavine, kojima su dodijeljena nepovratna sredstava u okviru prvog poziva za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova koje se financiraju iz Mehanizma za oporavak i otpornost.
Vrtići Čudesna šuma u Vrbanji, kapaciteta 72 polaznika, Bubamara u Bošnjacima, za 70 djece, i Hlapić u Cerni, za njih 80, sagrađeni su, opremljeni i spremni za prihvat korisnika, te uskoro otvaraju svoja vrata. Kada je pak riječ o vrtiću u Gunji, s dvije odgojne skupine i ukupno 32 polaznika – 12 jasličke i 20 vrtićke dobi, mališani i njihovi roditelji morat će se još strpjeti, prema očekivanjima i najavama općinskog načelnika Ante Gutića - do rujna i početka nove pedagoške godine.
Slijedi javna nabava
Planirani je završetak izgradnje nekoliko puta prolongiran zbog financijskih razloga. Vrtić je smješten u Ulici Vladimira Nazora, na pogodnoj lokaciji, gdje je uz vlastito zemljište Općina otkupila i susjednu parcelu kako bi osigurala dovoljnu površinu za realizaciju te dugoočekivane investicije. Gradnja je, podsjećamo, počela sredinom rujna 2021., uz potporu Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, koji je Općini dodijelio 750.000 kuna, a uložila je i vlastitih 250.000 kuna, čime je završena prva faza, koja je obuhvaćala pripremu terena, postavljanje temelja i betonske konstrukcije.
Spomenutim nepovratnim sredstvima, u iznosu od 2.880.000 kuna (382.241,69 eura), koja je Općini krajem 2022. odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja završena je druga faza. Napravljen je krov, objekt je zatvoren, postavljena je sva vanjska i unutrašnja stolarija. U tijeku su pripreme za treću, posljednju, fazu, s čijom će realizacijom vrtić u Gunji konačno biti završen, uređen i opremljen. "Ovih ćemo dana raspisati javnu nabavu za sve unutrašnje radove, za podove, keramiku, ličenje zidova, sanitarije, priključke, za grijanje, dizalice topline, solare i sve drugo što je predviđeno projektom. Tu je uključeno i vanjsko uređenje objekta, parkiralište ispred vrtića te mali park i dječje igralište iza vrtića. Ondje smo već postavili ogradu i sav je taj prostor, gdje će boraviti djeca, ograđen", kaže Gutić.
UNICEF dao opremu
Plan je, dodaje, da sve bude završeno do rujna, do početka nove pedagoške godine. "Vjerujemo da će radovi dobro napredovati, a onda moramo rješavati papirologiju za registraciju vrtića. Iako je Općina prije devet godina već osnovala Javnu ustanovu Dječji vrtić Tratinčica, ta je dokumentacija istekla i sada ćemo morati sve odraditi ispočetka", kazao je. Naime, 2016. godine u Gunji je trebao biti otvoren dječji vrtić, što je inicirao UNICEF. Nakon katastrofalnih poplava koje su poharale to selo, u svibnju 2014., mnogi su priskočili u pomoć stradalom području. Među njima je bio i UNICEF, koji je umnogome pomagao mještanima, posebice djeci kojoj su poplave odnijele puno više od krova nad glavom. U novosagrađenom društvenom domu u rujnu 2016. trebao je početi raditi i dječji vrtić, a UNICEF se obvezao urediti ga i opremiti. Oprema je nabavljena i dopremljena u Gunju, a najavljivano je da će UNICEF dvije godine i financirati njegov rad.
Na kraju se utvrdilo kako bi financiranje vrtića na sebe trebala preuzeti Općina, što bi za jednu od najsiromašnijih lokalnih jedinica u Hrvatskoj, dodatno unazađenoj poplavama, bilo preveliko financijsko opterećenje, pa vrtić koji je u Gunji papirnato osnovan, u praksi nikada nije zaživio.