Belomanastirski će ansambl harmonika zasvirati sve žanrove
Prvi kraći nastup, kao kvintet, imali su 2009. godine. Danas su već tehnički i izvođački uvježban ansambl
BELI MANASTIR
Svojedobno je Nietzsche rekao: "Bez glazbe, život bi bio pogreška". Otprilike tako razmišljaju u Belomanastirskom ansamblu harmonika (BAH), jedinom takvom u bližoj, pa i široj, okolici, sastavljenom od ljudi različitih profila sa zajedničkim "nazivnikom'': zaljubljenici u glazbu. Članovi ansambla, naime, imaju glazbeno predznanje, budući da su bili redoviti polaznici Glazbene škole, ali su ih životni putevi odveli u neke druge vode. No, ljubav prema glazbi nikada nije prestala, što je u konačnici rezultiralo javnim nastupima, gostovanjima…
Sve je počelo prije petnaestak godina, kada su Aleksandra Gado i Kornelija Pacanović-Zvečevac došle na ideju o osnutku ansambla.
- Njih su dvije bile bivše članice nekadašnjeg komornog ansambla Osnovne glazbene škole, koji je brojao po stotinjak svirača i svirao pod dirigentskom palicom profesorice Vere Sobonja - pojašnjava voditeljica ansambla, profesorica glazbene kulture i učiteljica harmonike, Gabriela Feher, nastavljajući kako su poželjele ponovno svirati i družiti se uz sviranje harmonike. Iako je ponovno trebalo uvježbati prste i steći kondiciju, od ideje do realizacije nije trajalo dugo. Ubrzo su im se priključili dr. Davorin Bubalović, Vladimir Kedmenec i Samir Jurčec. Tako je nastao BM5h - belomanastirski kvintet harmonika, koji će nešto poslije prerasti u oktet.
- Prvi kraći javni nastup kao BM5h imali su u svibnju 2009. godine, pod vodstvom profesorice Sobonja. Pripremali su se u prostoru Glazbene škole koja je godinu ranije ponovno osnovana u Belom Manastiru, a koja im je na korištenje ustupila i harmonike - prisjeća se Feher. Prvi samostalni koncert održali su posljednjih dana 2010. godine u dvorani za produkcije Umjetničke škole u Belom Manastiru. Program koji su izveli sastojao se većinom od obrada skladbi pisanih za simfonijski orkestar. BM5h na tome nije mislio stati. Odmah su počeli osmišljavati repertoar za kraj sljedeće, 2011. godine, pa je i jedini baranjski grad dobio svoj Novogodišnji koncert.
- Izvodili su skladbe Johanna Straussa, upravo one koje imamo prilike slušati svake Nove godine u 12 sati u izravnom prijenosu Novogodišnjeg koncerta bečkih filharmoničara. Redale su se Annen-Polka, Carski valcer, Tritsch-Tratsch polka, Na lijepom plavom Dunavu i ostale znane skladbe - nabraja. U jesen 2012. godine dolazi do smjene umjetničkog voditelja ansambla. Profesorica Sobonja oprašta se od kvinteta, a na njezino mjesto dolazi naša sugovornica, Gabriela Feher. Kako je vrijeme odmicalo, širio se i repertoar. Sve brojniji posjetitelji njihovih nastupa uživali su u filmskoj glazbi, uspješnicama legendarne ABBA-e i Beatlesa, ozbiljnoj duhovnoj glazbi…
- Na vidjelo je izlazio polagan, ali siguran napredak u tehničkom i izvođačkom smislu. Za jednu smo prigodu, primjerice, uvježbali Fantoma u operi, tehnički vrlo zahtjevnu skladbu, ali ju je harmonikaška petorka uspjela uspješno izvesti - priča, dodajući kako se kvaliteta poboljšala i zbog nabave nove harmonike, za koju je dio sredstava prikupila Kornelija Pacanović-Zvečevac, uz pomoć i zalaganje mnogih zaljubljenika u umjetnost. Kako se širio repertoar, širio se i kvintet, koji je prerastao u BAH (Belomanastirski ansambl harmonika). Početkom 2017. pridružila im se Lidija Šumiga, a za njom su došli Zorislav Krušić na bubnjevima i Andrea Feher na klavijaturama. Donijeli su dodatno osvježenje u ansambl i mogućnost za drukčiji glazbeni izričaj.