Nemjerljiv trag franjevaca prati puna tri stoljeća
Biografski opisi gvardijana, lektora, glazbenika i pisaca te njihove uloge u Domovinskom ratu
VUKOVAR
Prošle je godine tiskan Leksikon vukovarskih franjevaca, a nedavno je digitaliziran, čime je postao dostupan široj javnosti.
Kako je pojasnio fra Ivica Jagodić, bivši vukovarski, a sada gvardijan Franjevačkoga samostana u Virovitici, leksikon je nastao na temelju Franjevačkih kronika, s tim da su dosad tiskane dvije, a treća je predana u tisak.
- Kronika Franjevačkog samostana u Vukovaru objavljuje se u povodu 300. obljetnice franjevačke crkve u Vukovaru, a u Leksikonu se nalaze naša braća franjevci koji su u Vukovaru ostavili svijetli trag života. Biografski opisi obuhvaćaju franjevce kroz tri stoljeća i u trima franjevačkim provincijama: Provinciji Sv. Križa Bosne Srebrene, Provinciji sv. Ivana Kapistranskog i Hrvatskoj franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda u čijem je sastavu bio vukovarski samostan - naveo je i dodao kako su tijekom povijesti vukovarski franjevci djelovali u okolnostima različitih društveno-političkih i administrativno-teritorijalnih uređenja.
Kako je fra Jagodić naveo i u uvodu Leksikona, biografski opisi franjevaca iz 18., 19. i prve polovine 20. stoljeća kraći su u odnosu na mlađu i sadašnju povijest ponajviše zbog nedostatnih informacija.
- Izdanje je prvotno bilo zamišljeno tako da se biografski opišu isključivo svi gvardijani i lektori kao nositelji samostanskog djelovanja, no pri sastavljanju sam shvatio da ne mogu izostaviti franjevce pisce i franjevce glazbenike. Nakon toga uslijedila je neizostavna uloga braće franjevaca u Domovinskom ratu i povratku te obnovi kompletnog franjevačkog kompleksa s dodatnim sadržajima koje samostan ranije nije imao - naglasio je.
Kontinuitet samostana držali su gvardijani, a u velikom je razdoblju postojao i prosvjetni dio, odnosno studij filozofije i studij teologije, pri čemu su profesori imali veliko značenje ne samo za Vukovar već i njegovo šire okruženje.
Treba istaknuti kako su posebno prošireno opisani franjevci u Domovinskom ratu, uključujući spasitelje sakralne umjetničke kulturne baštine fra Marka Kurolta i fra Marka Malovića. Leksikon vukovarskih franjevaca dostupan je na mrežnim stranicama Hrvatskog iseljeničkog tiska i u digitalnoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Urednik leksikona je Petar Elez, a biografski opisi franjevaca kroz povijest grada na Dunavu otkrivaju snagu i ljubav koji su držali, nosili i zadužili Vukovar.