BUČJE, Obilježena 33. obljetnica oslobođenja logora Bučje, 27.12.2024., foto branitelji.gov.hr
BRANITELJI.GOV.HR
27.12.2024., 18:13
33. OBLJETNICA OSLOBOĐENJA

Još se ne zna za 24 branitelja iz logora Bučje

BUČJE

Pripadnici 136. slatinske brigade HV-a, 123. požeške brigade i 127. virovitičke brigade, zajedno s obiteljima poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava, braniteljima i ratnim zapovjednicima, izaslanicima predsjednika Hrvatskog sabora, Hrvatske vlade i ministra obrane te brojnim izaslanstvima Požeško-slavbonske i Viropvitičko-podravske županije, gradova i općina, kod spomen-obilježja i kapelice sv. Antuna Opata u Bučju nedaleko od Pakraca obilježili su 33. obljetnicu oslobođenja zloglasnog srbočetničkog logora. Počast poginulima i nestalima odali su i predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije i Grada Požege te Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Virovitičko-podravske županije.

BUČJE, Obilježena 33. obljetnica oslobođenja logora Bučje, 27.12.2024., foto branitelji.gov.hr
BRANITELJI.GOV.HR

Sve njih pozdravio je izaslanik premijera Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je posebno poštovanje izrazio sudionicima operacije Papuk 91, "koja je provedena u okviru cjelokupnog strateškog pristupa tadašnje politike Republike Hrvatske i odluke predsjednika Republike dr. Franje Tuđmana s jasnim ciljem da Republika Hrvatska preuzme inicijativu i da jasno ovdje iz Bučja pošaljemo poruku svem hrvatskom narodu da će Hrvatske oružane snage, Hrvatska vojska i policija obraniti svoju zemlju i osloboditi svaki pedalj do tada okupiranog prostora". Ministar Medved također je podsjetio da je do 3. siječnja, do Sarajevskog primirja, operacijama Otkos 10, Orkan i Papuk oslobođen veći dio okupiranog dijela zapadne Slavonije, "ali nažalost, u oslobađanju ovog područja samo u operaciji Papuk u tih 37 dana 142 hrvatska branitelja položila su život na oltar domovine".

BUČJE, Obilježena 33. obljetnica oslobođenja logora Bučje, 27.12.2024., foto branitelji.gov.hr
BRANITELJI.GOV.HR

Ministar Medved je rekao da je na više od 70 lokacija pregledan teren i da se nastavlja pretraživanje dok se ne nađu posmrtni ostaci 24 nestala hrvatska branitelja, među njima i tijelo mirotvorca, doktora Ivana Šretera.

Zloglasni koncentracijski logor Bučje ustanovljen je u kolovozu 1991. pod upravom srpskih vojnih i paravojnih snaga, a do siječnja 1992. godine kroz logor je prošlo više od 300 hrvatskih vojnika, civila, žena i djece, od kojih je 26 zatočenika ubijeno. Dio logoraša razmijenjen je, dio je prevezen u druge logore, a nekima se gubi svaki trag.

Dana 26. prosinca 1991. u Bučju su se spojili pripadnici 123. požeške brigade HV-a, 127. virovitičke brigade HV-a i 136. slatinske brigade HV-a koji su sudjelovali u toj oslobodilačkoj akciji. Ministar Medved je istaknuo da se na hrabrosti i odlučnosti hrvatskih branitelja danas gradi snažna Hrvatska.