Našički vodovod podružnica, a Vodorad je sada ispostava
Đakovački vodovod imat će i zamjenika direktora; s imenima se još ne izlazi
ĐAKOVO
Nakon što je 4. prosinca Trgovački sud u Osijeku donio rješenje o tome da se Đakovačkom vodovodu pripajaju Našički vodovod iz Našica i Vodorad iz Đurđenovca, to je pripajanje sada "amenovano" i de jure i de facto.
Đakovački vodovod kao preuzimatelj dvaju društava nositelj je uslužnog područja 6, koje obuhvaća dva grada – Đakovo i Našice, te 13 općina iz Đakovštine i našičkoga kraja - područje općina Donja Motičina, Drenje, Đurđenovac, Feričanci, Gorjani, Levanjska Varoš, Podgorač, Punitovci, Satnica Đakovačka, Semeljci, Strizivojna, Trnava i Viškovci.
Prva Skupština
Na prvoj sjednici Skupštine Đakovačkog vodovoda s radom u novim okolnostima i ustrojstvu, a koja je održana protekle subote, kaže direktor Ivan Kočiš, donesena je odluka o osnivanju podružnice u Našicama, a u koji oblik sada prelazi Našički vodovod, dok se kroz raspravu iskristaliziralo da đurđenovački Vodorad bude ispostava.
- Kroz raspravu smo donijeli odluku da se u Đurđenovcu formira ispostava s obzirom na bitnost, Vodorad je imao samo jednog vlasnika – Općinu. Opravdana je potreba da i on dobije neki identitet s obzirom na važnost kod pripajanja, jer i o tome vodimo računa - kaže Kočiš.
S podružnicom u Našicama i ispostavom u Đurđenovcu, Đakovački vodovod sada će imati oko 120 zaposlenih – u Đakovu nešto više od 60, u Našicama oko 50, a u Đurđenovcu oko 10.
Đakovački vodovod imat će i zamjenika direktora; Kočiš kaže da je definiran kroz Uredbu o posebnim uvjetima. O imenima, tj. imenu, u Đakovačkom vodovodu još uvijek ne bi. Podružnica ima pravo na svog direktora; Skupština je na čelno mjesto podružnice imenovala Josipa Mateka, koji je i dosad obnašao tu dužnost u dosadašnjem Našičkom vodovodu...
Na upit što pripajanje znači za tri računovodstva, tri pravne službe, tri nabave, softvere itd., Kočiš kaže kako je tendencija da se te službe spoje, da jedinstveno računovodstvo, nabava i dr., djeluje u sjedištu.
- S obzirom na operativnost poslova i brzinu provedbe, odlučili smo da ćemo za početak imati prijelazno razdoblje i da će svaka od tih službi ostati u svom dosadašnjem sjedištu, no tendencija je da se sve te službe objedine kroz jedno knjigovodstvo, pravnu službu, nabavu i dr. - kaže direktor Kočiš.
Cijene i imovina
Slično prijelazno razdoblje čeka i cijene. Odluka je, kaže Kočiš, da se na svakom dosadašnjem području, đakovačkom, našičkom, đurđenovačkom, u prvo vrijeme ostave dosadašnje cijene.
- To prvo vrijeme poslužit će nam da u hodu dođemo do trenutka kada se osjeti da smo usklađeni da svedemo, izniveliramo cijene. Svi ih imamo različite; to ovisi o troškovima, dosta troška svim vodovodima generira električna energija – i njima i nama. Tu su i uređaji za pročišćavanje otpadnih voda; nama se nameću dva koja će nagodinu ići u probni rad - kaže Kočiš.
Kada je riječ o imovini triju društava, sva je ugovorima prebačena u jednu bilancu, bilancu Đakovačkog vodovoda, a riječ je o nizu nekretnina i pokretnina.
Podsjetimo, dosad je u Hrvatskoj bilo oko 190 vodovodnih sustava, a država sada reducira taj broj na nešto više od 40.