Muzej Đakovštine: Nakon energetske obnove, prva izložba za Dan grada
Početkom svibnja 2025. izložba je Mislava Tadića, kaže ravnateljica Božić
ĐAKOVO
Ljetos započeta energetska obnova zgrade Muzeja Đakovštine, koja je izgrađena 1856. i nalazi se u Registru kulturnih dobara RH kao zaštićeno kulturno dobro, teče sukladno dinamičkom planu, a predviđeni je rok za dovršetak kraj veljače 2025., nakon čega kreće puštanje u pogon fotonaponskih ćelija i provjera sustava grijanja, a počinje i vraćanje stalnog postava.
Vezovska izložba lani bila je posljednji događaj prije početka radova, a nakon čega je Muzej privremeno zatvoren za posjetitelje, no njegovi djelatnici i u tim su uvjetima vrlo aktivni – kroz gotovo tjednu dinamiku radionica i predavanja poput onih u Domu za starije, Nevenu i dr., a na FB-u Muzeja podsjećaju na važne obljetnice, sugrađane, događaje, stare fotografije grada, građana, tvrtki, institucija i dr.
Autorski rad
- Iako u zgradi traju radovi, nisu kustosi zatvoreni u svoje prostore. Stalno smo u kontaktu sa svojom publikom, no ona sada zbog radova ne dolazi k nama, nego mi na neki način k njoj - kaže ravnateljica Marina Božić.
Za povratak stalnog postava, najavljuje, trebat će vremena, a povratak će mu teći uz stavljanje novih legendi, novih lutaka i sl.
- Tu se ne smije previše zadirati jer je stalni postav autorsko djelo, i tu ne smijete intervenirati. Možda će sugrađanima biti čudno da se ništa tu nije radilo, pa ističem da je riječ o energetskoj obnovi. Desetak centimetara debela izolacija iznutra malo će smanjiti prostor, stolarija se još uvijek sanira, pretrest će se krov... Znači, isključivo je riječ o radovima na postizanju energetske učinkovitosti zgrade, da nam se smanje troškovi grijanja, a da ljeti zgrada ima ugodnu temperaturu. Djelovanje muzealaca u ovim uvjetima možda nije toliko vidljivo, ali smo iznimno aktivni, naročito kustos povjesničar Mateo Dragičević, koji na našem FB-u, uz ostalo, objavljuje čitav serijal fotografija iz prošlosti grada, potom kustosica entologinja Ivana Dević i dr. - kaže Božić.
Financiranje obnove osigurano je prijavom na nepovratna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a vrijednost projekta je nešto veća od 707.700 eura, dok su nepovratna sredstva EU-a nešto veća od 501.800 eura. Mjere energetske učinkovitosti na 738 m2 uključuju izolaciju vanjske ovojnice, sanaciju stolarije, postavljanje fotonaponske elektrane od 20 kWp i dizalice topline te zamjenu unutarnje rasvjete učinkovitijom. Sve mjere rezultirat će smanjenjem godišnje potrebe za toplinskom energijom za 59 posto i smanjenjem godišnje potrebe za primarnom energijom za 92 posto. Dvorištu slijedi ozelenjavanje i parking za bicikle.
Iz D u B
- Plan je, nakon povratka stalnog postava, imati prvu izložbu početkom svibnja 2025., i to u povodu Dana grada, koji je 8. svibnja. Bit će to izložba Mislava Tadića, koji radi na kamenu. Riječ je o autoru koji je završio Akademiju likovnih umjetnosti, radi u Konzervatorskom odjelu u Osijeku, a rodom je iz Budrovaca - najavljuje Božić.
Očekivano smanjenje emisije CO2 iznosit će 83 posto, tj. 10,91 t/god. Nakon provedbe projekta, zgrada će iz trenutačnog energetskog razreda D prijeći u B.
Muzej će, neovisno o energetskoj obnovi, početkom 2025. provesti i radove na dvorišnom zidu, bočnoj ogradi i popločenju oko 100 kvadrata, čime se želi dobiti uređen prostor za vanjske aktivnosti.
Izvođač radova je osječki Find-Ing, nadzor obavlja đakovački IGK Projekt, a voditelj je projekta Poduzetnički centar Đakovo. n