Advent nisu ni trgovine ni crni peci, nego priprema za Božić
ĐAKOVO
Dok posjetitelji adventskih programa stoje u redovima pred kućicama s ponudom hrane i pića, kao, primjerice, pred onom zagrebačkom gdje porcija s ovogodišnjim hitom Dubai fritulama dostiže i nevjerojatnih 11 eura, najobičnija kobasica u pecivu s malo kečapa i/ili majoneze 7 eura, za koliko istovremeno kilogram prodaju u mesnicama, dok je dva decilitra kuhanog vina u plastičnoj čaši i 3,5 eura, na sve strane "blicaju" žaruljice, s CD-ova se vrte boižićni songovi, a adventsku ponudu danas ima svako selo, dugogodišnji kustos đakovačke katedrale sv. Petra, mons. Luka Strgar, odlučno kaže kako je advent, odnosno došašće - termin na kojem on inzistira - nešto sasvim drugo.
- Na propovijedi u prvoj nedjelji došašća rekao sam da više ne koristim riječ "advent", nego samo "došašće". Jer, sa svim tim programima, gužvama, kupnjama, trgovinama, svjetlima... termin "advent" profanirana je riječ, desakralizirana riječ. "Idem na Advent u Zagreb..."... - to nije advent. Advent je priprema za blagdan Božića, nisu to trgovine, crni peci - kaže mons. Strgar.
- Maksimalno izbjegavam tu riječ "advent" i govorim "došašće", smisao je duhovna priprema za Božić, a ne kupnja, trgovine. Adventski vijenac jedno je kršćansko obilježje, a ne nešto profano - poručuje kustos đakovačke katedrale, u kojoj su počele njezine pripreme - prošloga tjedna stigli su borovi od kojih više njih, dakako, ide za uređenje Betlehema, jedno veliko božićno drvce bit će u blizini središnjeg oltara, a dio njih bit će također primjereno okićen u Nadbiskupskom domu, u Sjemeništu itd.
U osvrtu na aktualne adventske sadržaje u gradu, mons. Strgar osvrće se na rad klzališta, i ove godine, kao i lani i prethodnih zima, smještenog kod glavnog ulaza u Strossmayerov perivoj, pokraj Bogoslovnog sjemeništa, na perifernom dijelu Strossmayerova trga.
- Ja sam lani imao neugodnosti što nismo dopustili da klizalište bude na središnjem dijelu trga i drago mi je da nije. Mislim da mu nije mjesto tu gdje jest jer tu živi 50 ljudi u Sjemeništu i stroj za ledenu površinu klizališta stalno vrlo glasno bruji, i to svake godine više od mjesec dana. Ja sam se lani izložio neugodnosti da "popovi ne daju ni drvene sajamske kućice na trg", što nije istina. Stroj za pravljenje leda jako je neugodan - kaže mons. Strgar.
Kustos katedrale, nastavlja, sjeća se kada je klizalište prvih godina njegova rada u Đakovu bilo na drugim lokacijama po gradu.
- Svakako mu nije mjesto na glavnome gradskom trgu. Sve je to lijepo i treba ga omogućiti djeci, no zašto u centru grada, zašto ne negdje sporednije?! Puno mi je draže da je 15 - 20 drvenih kućica na trgu - kaže Strgar o prostoru obrubljenom katedralom, Nadbiskupskim dvorom, Sjemeništem, kurijama...
- Nitko nije protiv klizališta, no na nekom sporednijem mjestu, a na trgu treba omogućiti da se katedralni programi mogu svečano obavljati - poručuje mons. Strgar.