Trotjedna istraživanja pokazat će koliki je potencijal Doline mamuta
MOHOVO
Kada je 2012. godine u svom mjestu pronašao prvi zub mamuta, Goran Popović iz Mohova nije mogao ni zamisliti što će se na toj lokaciji potom događati i koliko će pozornosti privući kao potencijalni paleontološki lokalitet. Nastavio je samostalno pretraživati teren, pronašao drugi, pa treći te prije dvije godine i četvrti zub mamuta i o fenomenalnom otkriću izvijestio javnost ispunjen emocijama i optimizmom.
- Odjednom se odronio novi dio brda i zub je samo izronio. Sada sam potpuno uvjeren kako ovo više nije slučajnost - rekao je tada Popović i pozvao sve da se priključe i pomognu, jer je bila potrebna velika potpora stručnjaka za početak sustavnih istraživanja lokacije.
Kada se o njegovim otkrićima počelo govoriti u cijeloj Hrvatskoj, pozornost lokalitetu poklonila je i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, koja ga je obišla, a čelnici županijskih i gradskih vlasti obećali su kako će učiniti sve što je u njihovoj moći da bi se pokrenula paleontološka i geološka istraživanja.
Strpljenje i promocija Mohova kroz aktivnosti udruge "Dolina mamuta" isplatili su se, pa je ovoga tjedna započelo terensko istraživanje koje provode Hrvatski geološki institut, dr. sc. Lidija Galović, znanstvena savjetnica u trajnom izboru, u suradnji s kolegama dipl. ing. Draženom Japundžićem, muzejskim savjetnikom Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, i višom kustosicom Ivanom Marušćak iz Muzeja Brodskog Posavlja. Prema najavama, ti će istraživači provesti tri tjedna na terenu s tri pomoćna radnika, a istraživanja će obuhvatiti geomorfološku analizu slivnog područja potoka Kordoš i pripadajućih jaraka/profila, pronalazak potencijalnih novih nalazišta te otvaranje poznatog i potentnog nalazišta kostiju pleistocenskih sisavaca na lokaciji "Mohovo ribnjaci".
Nakon terenske sedimentološke analize poznatog i novootkrivenih lokaliteta/profila, pažljivo će se otkopavati fosiliferni nanos, dok će se fosilni nalazi (kosti, zubi, ugljen) opisati, dokumentirati i uzorkovati. Poručeno je kako će dio profila ostati otvoren, a nakon završetka istraživanja bit će konzerviran kao reprezentativan lokalitet za posjetitelje budućega edukacijskog centra i za buduća znanstvena istraživanja.
Popović je izrazio zadovoljstvo što su nakon 12 godina od pronalaska prvog zuba vunastog mamuta započela ozbiljnija istraživanja, ne dvojeći kako će rezultirati vrijednim nalazima. Zanimljiva priča o "Dolini mamuta" započela je ujesen 2012. godine, kada je prilikom kopanja septičke jame u voćnjaku pronašao prve fosilne ostatke vunastog mamuta, a do novog je pronalaska došlo četiri godine kasnije na drugoj lokaciji. Kratka istraživanja su, uz vunastog mamuta i vunastog nosoroga, dovela do pronalaska fosilnih ostataka hijene, divljeg konja i bizona. Bilo je to dovoljno da nekoliko mladih mještana Mohova osnuje udrugu "Dolina mamuta".
Uslijedile su radionice, postavljanje skulpture vunastog mamuta i pokretanje manifestacija Advent u Mohovu i Mammothfest, čiji je osnovni cilj promocija toga maloga i pitomog mjesta u turističkom smislu, ali i iniciranje ozbiljnijih arheoloških istraživanja koja će pokazati koliki potencijal krije taj lokalitet.