/Foto/ Braniteljski život u prosjeku je pet do deset godina kraći
SLATINA
“Prevencija kardiovaskularnih bolesti u braniteljskoj populaciji" naziv je interaktivnog predavanja koje su u EPIcentru Sequoia Slatina održali Petar Nedić, spec. interne medicine i kardiologije, te Ana Zasimenko, subspecijalistica kardiologije, kao nastavak ranije započetog projekta "Psihosocijalna prilagodba i prevencija rizičnih ponašanja hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata u Slatini".
Riječ je o projektu Udruge HVIDR-a Slatina koji financijski podupire Ministarstvo hrvatskih branitelja, a koji će nizom različitih aktivnosti pomagati braniteljima i članovima njihovih obitelji u osobnom osnaživanju i prilagodbi na posljedice ratne traume. Nazočni predavanju dobili su brošuru džepnog formata pod istim nazivom kao i održano predavanje, autora Petra Nedića i Ane Zasimenko, koju je objavila Udruga HVIDR-a Slatina kao jednu od projektnih aktivnosti.
Dr. Nedić bio je i ratni načelnik saniteta 136. slatinske brigade, pa mu je braniteljska problematika vrlo bliska. Brojnim predsjednicima i predstavnicima braniteljskih udruga na pristupačan i zanimljiv način prikazano je veliko značenje i način rada organa od samo 250 grama koji krvlju opslužuje ljudski krvožilni sustav dug nevjerojatnih 80.000 kilometara, što je duljina kojom se može dva puta opasati ekvator Zemljine kugle, a radi od 21. dana od začeća pa sve do smrti.
– Branitelji su zdravstveno ranjiva skupina jer su brojne istraživačke studije utvrdile da je braniteljski život u prosjeku pet do deset godina kraći u odnosu na drugu populaciju. Stres kao rizičan faktor za kardiovaskularne bolesti neprekidno se akumulira i stalno je prisutan. Počeo je informacijom da su podignute barikade, javio se PTSP i ostale psihičke bolesti, kod mnogih ranjavanje, zatočeništvo, invaliditet, pridonijele su i štetne životne navike, potom i rani odlazak u mirovinu, kod mnogih nezadovoljstvo mirovinom i ostvarenim pravima, pa i socijalna izolacija – rekao je uz ostalo dr. Nedić
Nakon što je dr. Ana Zasimenko jednostavnim i razumljivim rječnikom opširno govorila o kardiovaskularnim bolestima s posebnim naglaskom na njihovu prevenciju i uklanjanje rizika promjenom životnih navika, dr. Nedić istaknuo je veliko značenje sudjelovanja u raznim (duhovnim) hodočašćima i za vlastito fizičko zdravlje.
Predsjednik slatinske HVIDR-e i organizator predavanja Nenad Križić zahvalio je liječnicima Nedić i Zasimenko na suradnji te je izrazio zahvalu Ministarstvu hrvatskih branitelja na potpori, a predsjednik HVIDR-e VPŽ-a i Odbora za branitelje VPŽ Mato Bubaš još jednom je sve prisutne pozvao na tradicionalno hodočašće hrvatskih branitelja, Hrvatske vojske i policije Gospi Voćinskoj 13. prosinca.