Božo Šimić - U đakovačkoj je katedrali pazitelj, ispred nje molitelj
Pazitelj je od 2019. S ostalim muškarcima moli se ispred katedrale prve subote u mjesecu, kao, kaže, odraz vjere
ĐAKOVO
Na nedavnom misnom slavlju u katedrali sv. Petra, koje je predvodio đakovačko-osječki pomoćni biskup mons. Ivan Ćurić, 15 njezinih paziteljica i pazitelja primilo je zahvalnice Nadbiskupije i Župe Svih svetih za svoj petogodišnji volonterski angažman u toj prvostolnici.
Uvođenjem pazitelja 2019. katedrala je otvorena cijeli dan, čime je napuštena praksa da od 12 do 15 sati bude zatvorena. Od tada na dolično ponašanje u njoj diskretno paze pazitelji, na tri sata zamijenivši časne sestre dok odu na objed i kratki predah. Među paziteljima je svih tih pet godina i umirovljeni branitelj, Đakovčanin Božo Šimić (66). I ostali pazitelji uglavnom su stariji, a početno je toj volonterskoj zadaći 2019., kaže Šimić, pristupilo njih 24.
- Odazvali smo se pozivu za pazitelje jer nas je tjerala jedna želja – svi smo tu rođeni, živjeli i srasli smo s našom katedralom. Zatraženo je tada paziteljstvo u njoj jer su časne sestre do tada od 12 do 15 sati zaključavale katedralu i išle na ručak i odmor. Sada je otključana cijeli dan - kaže Šimić.
Zadatak pazitelja je, kaže, da u slučaju potrebe upozore na neprimjereno ponašanje u katedrali – bučnost, nedolično odijevanje, namjeru otuđivanja milodara vjernika (jer ima i toga, pogotovo kada vjernici daju veće iznose primjerice za Božić) i drugo.
- Znam čuti i krive stavove o Strossmayeru, o nekakvoj navodnoj jugoslavenštini; ljudi o tome pričaju, a uopće nisu dovoljno upućeni o njemu, njegovom djelovanju i stavovima. Znaju samo da je bio biskup i graditelj katedrale i to je sve. Naslušao sam se na tu temu u vrijeme dok sam pazitelj svašta pa im ukažem da nisu dobro informirani - kaže Šimić.
Dok je u unutrašnjosti katedrale njezin pazitelj, ispred nje je molitelj. Šimić je član molitvene zajednice muškaraca molitelja koji se okupljaju svake prve subote u mjesecu, a od početka listopada i ispred đakovačke prvostolnice. U studenome ih se okupilo više desetaka u molitvi, klečeći. Otkako na javnim mjestima na taj način brane svoje vjerske i svjetonazorske stavove o predbračnoj čistoći, odijevanju žene i sl., nailaze kod dijela javnosti koji to ne podržava na žustre prosvjede i otvoreno neslaganje s tim, pa i javni podsmijeh, ruganje.
- Uključen sam u molitvenu zajednicu, molitelje. I klečavcima nas zovu, ismijavali su to u Zagrebu, narugivali se, no ne marim – i to što se svake prve subote u mjesecu, a bit će tako i iduće subote ispred katedrale, okupljamo se, počinje krunica i molimo, odraz je koliko poštujem svoju vjeru - kaže molitelj Šimić.
Kaže, čuje i u Đakovu dok muškarci mole i kleče pred katedralom neugodnih komentara, no, poručuje, čvrst je u svojoj vjeri.
- Ljuska vrsta je takva, da komentira ono što u što nije dobro upućena. Stojim iza svojih uvjerenja - kaže Šimić, koji na okupljanju molitelja, dodaje, osobno ne kleči, a zbog, kaže, zdravstvenih problema. Na upit što na sudjelovanje muža joj na okupljanjima molitelja kaže supruga, Božo odgovara kako se njezini komentari odnose na podsjećanje kako boravci na otvorenome na hladnoći utječu na njegovo zdravlje.
- Dok molimo pred katedralom, bude kritika, raznih komentara, no svatko ima pravo na svoje mišljenje, svoj stav. Moj stav je ovakav i nije me sramota pokazati to - kaže Šimić.