SVINJE, AFRIČKA SVINJSKA KUGA - ILUSTRACIJA
MARK STEBNICKI/PEXELS
OLAKŠAT ĆE BORBU S VIRUSOM

Vinkovci: Počinje rad laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Akreditirani će laboratorij omogućiti brže dobivanje rezultata pretrage na tu bolest

VINKOVCI

Kako je još prošle jeseni, govoreći o jačanju kapaciteta Veterinarskog instituta radi brže i učinkovitije dijagnoze afričke svinjske kuge, i najavila bivša ministrica poljoprivrede Marija Vučković, u Veterinarskom zavodu Vinkovci, podružnici Hrvatskog veterinarskog instituta, rad počinje laboratorij namijenjen dijagnostici isključivo afričke svinjske kuge. Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić proteklog nam je četvrtka kazao da će specijalizirani laboratorij svoja vrata otvoriti u ponedjeljak, 2. prosinca, a svojim će radom olakšati slanje materijala i brzinu dobivanja rezultata.

Dosad u Zagreb

Naime, Nacionalni referentni laboratorij za dijagnostiku ASK-a akreditiran je i smješten u Zagrebu pri Hrvatskom veterinarskom institutu. A sada će se laboratorijsko pretraživanje na tu bolest službeni raditi i u Vinkovcima, čime će se izbjeći odvoženje uzoraka u Zagreb i osjetno skratiti čekanje nalaza. "Lani smo donijeli odluku da se osposobi i akreditira laboratorij u Vinkovcima, na području Vukovarsko-srijemske županije, u kojoj se u lipnju prošle godine prvi put u Hrvatskoj i pojavila ta bolest i gdje je bilo dosta divljih svinja. To je i učinjeno i laboratorij kreće s radom, što će jako puno značiti", zaključio je Pavić. Premda se sumnja na tu virusnu zaraznu bolest domaćih i divljih svinja može postaviti na temelju kliničke slike i patoanatomskog nalaza, sigurna je dijagnoza moguća isključivo laboratorijskim metodama. Pavić napominje da je u Republici Hrvatskoj u 2024. godini potvrđeno ukupno 39 slučaja ove bolesti u divljih svinja te šest izbijanja afričke svinjske kuge u držanih svinja, sve na području Vukovarsko-srijemske županije, unutar zone ograničenja III.

POSLJEDNJI SLUČAJ U LOVIŠTU VUČEDOL

Posljednji je slučaj zabilježen 19. studenoga, kada je bolest potvrđena u jedne odstrijeljene divlje svinje u lovištu Vučedol. Predsjednik Odbora za svinjogojstvo HPK-a Antun Golubović ističe da je to još jedna potvrda onoga na što cijelo vrijeme upozorava - da su divlje svinje i “meka” granica s BiH i Srbijom, od Račinovaca do Iloka, najveća prijetnja pojavi i širenju ASK-a. Smatra da bi divlje svinje u III. zoni trebalo potpuno izloviti, ako treba angažirati i vojnike, a u ostatku Hrvatske svesti ih na biološki minimum za održavanje vrste.

Situacija pozitivna

Usporedbe radi, podsjeća da su u 2023. godini potvrđena 1122 slučaja izbijanja ASK-a u držanih svinja, što, naglasio je, dovoljno govori i o učinku poduzetih mjera, ali i o svijesti ljudi koji se bave svinjama, onih koji ih uzgajaju, lovaca i svih onih koji u tom lancu mogu biti slaba točka za širenje bolesti. Navedene brojke, ustvrdio je, pokazuju da je situacija pozitivna, iznad svih očekivanja. Smatra da lovačka društva dobro rade svoj posao, redovito se love divlje svinje i nema potrebe za angažiranjem vojnika za njihov izlov, kao što to pojedinci predlažu i zagovaraju, jer divljih je svinja, dodao je, u šumama sve manje. Podsjeća da postoji naredba da pojačani odstrel divljih svinja treba svesti na populaciju 10 posto od planiranog matičnog fonda. Svaka se odstrijeljena jedinka testira, pa je i broj ukupnih testiranja koje provodi Hrvatski veterinarski institut u ovoj godini veći nego u 2023.

Dio ispitivanja sada će preuzeti i laboratorij u Vinkovcima, što će ubrzati i olakšati borbu protiv virusa koji je mutirao i opasniji je od epidemije prošle jeseni.