Ivica Getto
27.11.2024., 19:10
DUNAVSKA MARINA

Uprava pristaništem u Batini Udruzi 135. baranjske brigade

Natječaj će biti raspisan tijekom prosinca, ali dosad nitko drugi nije pokazao zanimanje

 

Udruga 135. Baranjske brigade najvjerojatnije će upravljati batinskim komunalnim pristaništem, svojevrsnom batinskom dunavskom marinom, čija je izgradnja završena početkom godine.

Natječaj za upravljanje bit će raspisan tijekom prosinca, ali dosad nitko osim spomenute udruge nije pokazao zainteresiranost.

- Pretpostavka je kako bi od 1. siječnja iduće godine Udruga trebala početi raditi poslove oko upravljanja tim pristaništem. S vukovarskom Lučkom upravom dogovoreno je kako će pristanište biti dodijeljeno Općini Draž, a mi imamo pravo upravljanja njime dati potencijalnim korisnicima. Dosad je jedino ta udruga izrazila spremnost za ovaj posao i mislim da problema neće biti - kaže Stipan Šašlin, načelnik Općine Draž, naglašavajući kako je posao budućeg upravitelja prodaja karata, briga o vezovima, čišćenje naslaga i slično. Naglašava kako bi veliko onečišćenje kada Dunavom plove veliki trupci pod kontrolom trebala držati vukovarska Lučka uprava, koja je to činila i tijekom posljednje poplave. Dodaje kako je u cijeloj priči važno i poštovanje prema baranjskim braniteljima, koji su obol domovini dali kao pripadnici 135. baranjske brigade.

Po brigadi ime mostu ili nadvožnjaku?

Udruga 135. baranjske brigade osnovana je 19. ožujka ove godine, kada je stiglo rješenje Ministarstva uprave RH. Inicijativni odbor prvi se put sastao 12. veljače, kada je i donesena odluka o osnivanju. Kako ističe predsjednik Udruge Josip Kamenar, trenutačno je 201 član s članskom iskaznicom. Kaže kako su svi su oni bili pripadnici 135. baranjske brigade, koja osim nekoliko ulica u baranjskim mjestima nema gotovo nikakvog obilježja. Postoji inicijativa da most ili nadvožnjak na budućoj autocesti od Belog Manastira do Mađarske dobije naziv po njoj.

- Iako je Udruga osnovana nedavno, brojne aktivnosti dokazuju da su njezini članovi spremni za taj posao. Slično je i u Vukovaru, čiji branitelji, okupljeni u sličnu udrugu, također skrbe o tamošnjem komunalnom pristaništu - kaže Šašlin. Nastavlja kako Općina od njih neće tražiti nikakvu participaciju, a tek dio sredstava trebao bi završiti u vukovarskoj Lučkoj upravi kao zakupodavcu.

Podsjetimo, cijela priča oko izgradnje batinskog komulanog pristaništa počela je prije nekoliko godina. Izgradnja je krenula lani. Cijeli je projekt nastao u suradnji Općine Draž s Lučkom upravom Vukovar. Pokazalo se, naime, da postoji velika potreba za izgradnjom komunalnog pristaništa gdje će biti vezovi za čamce i manje brodice budući da su čamci bili vezani posvuda, a direktiva Europske unije krenula je u smjeru zabrane vezanja čamaca na za to nepredviđenim mjestima. Komunalno pristanište ima 50-ak vezova, a interes je velik. Prilikom projektiranja razmišljali su i o potencijalnom proširenju pristaništa, koje je plutajuće zbog variranja vodostaja rijeke. n