Izložba u kripti Katedrale: Svako raspelo Hrastea posebno je i drugačije
Prof. dr. sc. Vladimir Dugalić: Crkva je uvijek imala odnos s umjetnicima, koji se može opisati kao prirodan i poseban
ĐAKOVO
Kripta đakovačke katedrale ponovno je poprište umjetnosti, i to one sakralne; u njoj je u srijedu otvorena izložba "Raspela" akademskog kipara Kažimira Hrastea, u organizaciji Đakovačko-osječke i Splitsko-makarske nadbiskupije, Spomen-muzeja biskupa J. J. Strossmayera u Đakovu, Muzeja grada Splita i Grada Đakova. Treća je to izožba u okviru projekta "Strossmayerovim putem", a kako je rekla kustosica Strossmayerova Spomen-muzeja Irena Ivkić, počiva na ideji povezivanja crkvenih, lokalnih i kulturnih institucija.
I ovoga puta izložba sakralne tematike iz toga ciklusa potvrdila je duhovnost prostora katedralne kripte. Svako raspelo Hrastea, rečeno je, posebno je i drukčije.
- Crkva je uvijek imala odnos s umjetnicima i taj se odnos može opisati kao prirodan i poseban. Prirodno prijateljstvo, jer umjetnici ozbiljno shvaćaju bogatstvo ljudskog postojanja, naših života i života svijeta, uključujući njegove kontradikcije i tragične aspekte. Umjetnici nas, naime, podsjećaju da je dimenzija u kojoj se krećemo, čak i nesvjesno, uvijek dimenzija Duha. Umjetnost je poput jedra koje nas pod vjetrom Duha tjera naprijed. Romano Guardini jednom je napisao: "Položaj umjetnika nije različit od situacije djeteta, pa čak ni situacije vizionara." Te dvije usporedbe intrigantne su jer "umjetničko djelo otvara prostor u koji možemo zakoračiti, u kojem možemo disati, kretati se i susresti predmete i osobe dok se otvaraju pred nama" - rekao je, uz ostalo, u uvodnoj riječi prof. dr. sc. Vladimir Dugalić, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu. U svom istupu citirao je papu Franju, koji je kazao da su umjetnici djelitelji Božjeg sna.
Nakon pozdravne riječi zamjenika gradonačelnika Đakova Antuna Galića, o projektu "Strossmayerovim putem", akademiku Hrasteu i njegovim "Raspelima" govorio je autor izložbe Milan Bešlić, rekavši, uz ostalo, da je Hraste veliki hrvatski kipar sakralnog nadahnuća.
Nakon kiparevih riječi zahvale, izložbu je otvorio đakovačko-osječki nadbiskup, metropolit mons. Đuro Hranić.
- Doista smo počašćeni ovom izložbom i drago mi je da ovaj monumentalni prostor naše kripte, koji ipak ima svoja ograničenja zbog vlage, ipak može ugostiti vrijedne izložbe, i to doista vrhunska umjetnička ostvarenja hrvatskih umjetnika s tematikom religioznoga i kršćanskoga karaktera i inspiracije. Smatramo da je to jedan jako dobar put i da nam je to i zadaća - ići Strossmayerovim putem, koji je na svaki način nastojao promicati suradnju između Crkve i kulture, između Crkve i umjetnosti. Koji je htio umjetničkim ostvarenjima koja se stavljaju u crkvu odgajati vjernike i da i danas, kada vidimo da nam čak i svećenici ponekad pribjegavaju jeftinim rješenjima, lošim rješenjima, kiču koji nam postavljaju u crkvu, da na ovakav način odgajamo i njih i odgajamo i vjernike, da se nadahnjuju onim što je doista lijepo, vrijedno, što su umjetnička ostvarenja - rekao je nadbiskup Hranić.