Brošura rezultat dvogodišnjeg projekta: Gimnazijalci proučavali život Židova u Vukovaru
VUKOVAR
“Obrazovne metode za borbu protiv antisemitizma i poučavanje o holokaustu" naziv je brošure koju je Europski dom Vukovar prezentirao u završnici projekta "Koga smo zaboravili? Nasljeđe Židova u našem gradu". Projekt su u dvogodišnjem razdoblju realizirali u suradnji s organizacijom Kreuzberger Initiative gegen Antisemitismus (KIGA) iz Berlina i Documentom - Centrom za suočavanje s prošlošću iz Zagreba. Izvršna direktorica Europskog doma Vukovar Dijana Antunović Lazić i viša savjetnica na projektu Maja Buljubašić pojasnile su kako su aktivnosti najvećim dijelom provedene u Vukovaru te potom u Osijeku i Berlinu.
- Brošura je nastala kao rezultat radionice koju su partneri iz Berlina proveli u lipnju u Vukovaru i pružit će praktične metode rada na osjetljivim temama u obrazovanju poput antisemitizma, uključujući interaktivne aktivnosti i poticanje otvorenog dijaloga. Namijenjena je nastavnicima, profesorima, osobama koje rade s mladima, edukatorima i drugima zainteresiranima za temu - rekla je Antunović Lazić.
Brošura je pripremljena na hrvatskom i engleskom jeziku i u siječnju će biti podijeljena na završnoj konferenciji sudionicima na projektu i svima koji se bave tom tematikom.
Maja Buljubašić navela je kako će se priručnik moći koristiti u okviru formalnog i neformalnog obrazovanja, jer su metode izrađene na temelju dugogodišnjeg iskustva uključenih organizacija i prilagođene specifičnom društvenom kontekstu, kako za Vukovar tako i za Hrvatsku.
Suradnici na projektu bile su gimnazije u Vukovaru i u Landauu u Njemačkoj, Židovska općina Osijek, Gradski muzej Vukovar i Gradska knjižnica Vukovar, a osnovni mu je cilj bio upoznati širu javnost, osobito mlade, sa židovskom poviješću u Vukovaru i potaknuti ih na istraživanje židovske zajednice koja je nekada oblikovala grad. Antunović Lazić naglasila je kako se pokazalo da je proučavanje života pojedinaca u zajednici dobra metoda proučavanja povijesti. Naime, vukovarski su gimnazijalci istraživali živote uspješnih Židova u Vukovaru, potražili zapise i lokacije na kojima su živjeli i radili i fotografirali ih. Njihove su aktivnosti rezultirale izložbom koja je prvobitno postavljena u Gradskom muzeju Vukovar.
- Projekt se pokazao iznimno uspješnim, jer su nakon Muzeja i neke druge institucije pokazale interes za ugošćenje izložbe, i to ne samo u Vukovaru već i u drugim gradovima, uključujući i Policijsku postaju Vukovar te Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek, gdje je predstavljena u rujnu u organizaciji Židovske općine Osijek. Početkom studenoga u Vukovaru su boravili učenici UWC Robert Bosch College iz Freiburga, koji su s našim gimnazijalcima održali radionicu o antisemitizmu i posjetili Osijek kako bi se upoznali s kulturom i poviješću Židova u tom gradu - pojasnila je.