Država daruje zgradu IMK-a Slavonija Gradu
Grad se odrekao potraživanja prema RH u iznosu od 23.131 eura. U zgradi će biti smješten Centar za integracije i razvoj
NAŠICE
Gradsko vijeće na posljednjoj je sjednici izglasalo odluku da se Grad Našice odriče potraživanja prema Republici Hrvatskoj u iznosu od 23.131,78 eura, a zauzvrat će država darovati gospodarsku zgradu s pripadajućim dvorištem u Markovcu Našičkom, za potrebe budućeg Centra za integracije i razvoj.
Procijenjena vrijednost darovanih nekretnina iznosi 635.000 eura. Potraživanja Grada prema državi nastala su na osnovi prodaje stanova na kojima postoji stanarsko pravo, a čije su uplate izvršene u konvertibilnim devizama i starom deviznom štednjom.
Napuštena 1994.
Riječ je o zgradi nekadašnjeg proizvodnog pogona osječke Industrije modne konfekcije u Radničkoj ulici u Markovcu Našičkom, koja od 1994. godine stoji neiskorištena. U zgradi je prvobitno bila Ekonomska škola, a onda tekstilni pogon. U vrijeme Domovinskog rata u zgradi su se šivale odore za potrebe Hrvatske vojske, prije toga tekstilni i kožni odjevni predmeti te krznene bunde.
Otkad su posljednji korisnici, tekstilni radnici, napustili zgradu, ona propada, jer o njoj nitko nije vodio brigu. Zgrada je prazna trideset godina, a da je nekada u njoj bio tekstilni pogon podsjećaju samo razbacani ostaci tkanine i kože između hrpa izmeta ptica i štakora. Građevina danas izgleda zastrašujuće. Po zgradi niču grafiti, razbijena su prozorska stakla i ulazna vrata, stropovi i parketi potpuno su uništeni, a s nje otpadaju dijelovi krovne konstrukcije i komadi fasade.
Devastiranu i napuštenu zgradu bivšeg IMK-a Slavonija gradska vlast planira rekonstruirati i otvoriti Centar za integracije i razvoj. Jedan dio objekta bit će namijenjen za skrb o osobama s intelektualnim poteškoćama i tjelesnim oštećenima svih uzrasta, njihovu rehabilitaciju i socijalizaciju, dok će drugi dio objekta biti namijenjen radu s mladima, s naglaskom na edukacije u području novih tehnologija i IT industrije. Za taj projekt odobreno je 238.210,47 eura za pripremu projektno-tehničke dokumentacije.
Uobičajen postupak
Gradonačelnik Krešimir Kašuba podsjetio je kako postupak darovanja nekretnina trajao nekoliko godina.
- Desetak godina na tome se radi i frustrirajuće je što je toliko vremena prošlo. Grad je napravio sve što je mogao, od koordinacija svakih nekoliko mjeseci u državnoj upravi, podsjećanja na problem i pronalaženja rješenja. U protekle tri godine desetak smo puta bili ministarstvu u vezi s tim pitanjem. Ovo je sada završna radnja - rekao je gradonačelnik i dodao kako je to uobičajen postupak. Naime, Uredbom o darovanju nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske utvrđeno je da se uza zahtjev za darovanje nekretnina prilaže i izjava podnositelja zahtjeva da se odriče svih potraživanja prema RH.