Obuljen Koržinek: Obnova našičke baštine je među najvažnijim obnoviteljskim projektima u RH
NAŠICE
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek otvorila je novi prostor Zavičajnog muzeja Našice u dvorcu Pejačević, obnovljen u sklopu višemilijunskog projekta obnove i valorizacije kulturne baštine ''Našice - grad plemstva i kulture''.
Osim rekonstrukcije dvorca Pejačević (Veliki dvorac) i dvorca Marka Pejačević (Mali dvorac), projekt je obuhvatio obnovu Vile Gröger, u kojoj je smještena Gradska knjižnica Našice, Trga Isidora Kršnjavog te Trga dr. Franje Tuđmana. Provedba toga velikog projekta stajala je gotovo 100 milijuna kuna, u čemu je Europski fond za regionalni razvoj sudjelovao s 85 posto potrebnih sredstava. Ugovor o dodjeli nepovratnih sredstava potpisan je 2019. godine. Opsežni i zahtjevni radovi počeli su 2021., a dovršeni su krajem 2023. godine.
U prigodnom govoru, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako je obnova kulturne baštine u Našicama jedna od najvažnijih obnoviteljskih projekata u Hrvatskoj.
- Dvorac Pejačević nosi ogromnu baštinsku vrijednost za hrvatsku kulturu i umjetnost te za sve ono što su velikani iz obitelji Pejačević ostavili hrvatskoj kulturi. Naravno, najviše se ponosimo Dorom Pejačević i njezinom ulogom u hrvatskoj i europskoj glazbi - kazala je ministrica istaknuvši kako vjeruje da će dvorac privlačiti posjetitelje iz svih dijelova Hrvatske kako bi se upoznali s bogatom i iznimnom ostavštinom obitelji Pejačević te biti mjesto izložbi i muzejskih programa.
Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Nataša Tramišak rekla je kako je bogata kulturno-povijesna baština Osječko-baranjske županije dio hrvatskoga nacionalnog identiteta.
- Dvorac Pejačević jedinstven je kulturni biser u Našicama i poseban za našu županiju - poručila je Tramišak.
Ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak podsjetila je da je muzej od 2021. do kraja 2023. godine bio u svojevrsnom egzilu, jer je dvorac napušten zbog obnove, a građa smještena u čuvaonicu.
- Nakon tri godine vratili smo se u dvorac, gdje smo prije 50 godina pokrenuli muzejsku priču. Muzej je osnovan 1974. i obnovljeni dvorac Pejačević najljepši je dar za 50. obljetnicu - rekla je Lučevnjak. Istaknula je kako se svi muzeji nastoje brendirati po nekoj atraktivnoj priči i očuvanoj građi, a našički će omogućiti povratak u vrijeme između 19. i 20. stoljeća, kada je obitelj Pejačević bila na vrhunsku svoje političke i društvene moći.
- Možemo ponuditi svojevrsni ''slavonski'' Trakošćan i šetnju u prošlost zahvaljujući brojnim očuvanim orginalnim predmetima kao što su namještaj i umjetnine - istaknula je ravnateljica Zavičajnog muzeja.
Dvorac Pejačević u prvoj fazi postojanja bio je tipičan primjer jednokatnoga klasicističkog dvorca, no u radikalnoj obnovi, koja je u najvećoj mjeri završena 1869., dobio je današnji izgled s pet etaža prema nacrtima šopronskog umjetnika Ferenza Storna.
Pejačevići su našički posjed kupili još 1734. godine i na njemu su ostali sve do potkraj Drugoga svjetskog rata, kada članovi napuštaju Našice i Hrvatsku.