/Foto/ Dvojbe nema, nogomet se u Hrvatskoj prvo igrao u Županji
Činjenicama su konačno otklonjene poneke nedoumice, sumnjičenja i kolebanja
ŽUPANJA
Svjetlo dana ugledala je vrlo vrijedna i važna monografija "Prvo igranje nogometa u Hrvatskoj" autora Zvonimira Stjepanovića, koja sjedinjuje sve povijesne podatke, objave, članke, razna događanja i sve ono što potvrđuje nepobitnu, općepoznatu i općeprihvaćenu činjenicu da je Županja kolijevka igranja nogometa u Hrvatskoj (ne samo prve nogometne lopte!). Ta jedinstvena publikacija, koja ostaje trajni svjedok vremena za buduće naraštaje, napisana je u dvojezičnom obliku - i na engleskome jeziku. Obuhvaća dugačko razdoblje od početka eksploatacije spačvanskih šuma, dolaska engleskih industrijalaca i gradnje tvornice tanina u Županji 1880. godine do današnjih dana. Priprema je bila vrlo zahtjevna i autor joj je pristupio temeljito, detaljno i sveobuhvatno. Sadržaj je sročen faktografskim i vizualnim jezikom, kronološki, čvrstim podacima i neospornim činjenicama. Cilj mu je bio, kako ističe, konačno otkloniti poneke nedoumice, sumnjičenja i kolebanja vezana uz Županju kao kolijevku igranja nogometa. A želio je i ojačati određene spoznaje poodavno otkrivene, ali nedovoljno poznate i (is)korištene, iznimno važne za nacionalno, a posebice za županjsko identitetsko osnaživanje.
Početak svega
Uvodnik monografije autor počinje izjavom dugogodišnjeg predsjednika Hrvatskoga nogometnog saveza Vlatka Markovića, izrečenom 2010. godine u Županji, u prigodi obilježavanja 130 godina igranja nogometa u Hrvatskoj, a koja sama za sebe dovoljno govori: "Ovdje je početak svega onoga što se u Hrvatskoj zove nogomet." Autor podsjeća da je na temelju višegodišnjih, desetljetnih istraživanja, dokazivanja činjenica i pisanja brojnih pojedinaca, stručnjaka, a na preporuku eminentnih imena iz povijesti hrvatskoga sporta te odluka službenih komisija, tijela, saveza, Županja 22. listopada 1969. i službeno proglašena kolijevkom nogometa u Hrvatskoj i Jugoslaviji. Decidirano navodi da je u Enciklopediji jugoslavenskoga nogometa, raznim monografijama, Nogometnom leksikonu, u mnogobrojnim tiskovinama i raznim slavljeničkim prigodama jasno izrečeno i potvrđeno da je prvo igranje nogometa u Hrvatskoj počelo u Županji. Nadalje, Jugoslavenski je nogometni savez 1969. i 1980. godine, obilježavajući nogometne obljetnice, u Županji postavio dvije ploče s natpisima koji su započinjali istovjetno: "U znak sjećanja na prvo igranje nogometa…" A Hrvatski nogometni savez je 1980. na ploči spomen-obilježja ispisao tekst: "Proslavljajući stotu godišnjicu početka igranja nogometa, 1880. - 1980…". Stjepanović relevantnim navodi i zaključak Franje Frntića (1919. - 2000.), sportskog djelatnika, povjesničara sporta, publicista i 30-godišnjeg urednika časopisa Povijest sporta (Povijest hrvatskog športa).
Službeno
Obnašajući 1980. dužnost predsjednika Komisije za povijest nogometa u Hrvatskoj, Frntić je zaključno ustvrdio: "Taj gospodarski i privredni položaj Županje od prije stotinu godina je uzrok današnjeg nogometnog slavlja. Međutim, da se nešto može slaviti, moraju za to postojati uvjeti, razlozi i dokazi. Mi imamo to sve troje". Središnja proslava 100. obljetnice igranja nogometa u Hrvatskoj i Jugoslaviji bila je u Županji 13. prosinca 1980., i započela je svečanom sjednicom Jugoslavenskoga nogometnog saveza, Hrvatskoga nogometnog saveza, Regionalnoga nogometnog saveza Slavonije i Baranje i Općinskoga nogometnog saveza Županja. Zasjedala su četiri predsjedništva i donijela su nekoliko odluka, a jednom se od njih "Županja utvrđuje kao mjesto gdje se pojavila prva nogometna lopta i gdje je dolaskom Engleza 1880. godine ozvaničeno prvo igranje nogometa u našoj zemlji". I upravo ta odluka, zaključuje autor monografije, definitivna je potvrda, verifikacija prvoga igranja nogometa u Hrvatskoj!
Županjci su odlučili brendirati svoju povijest i ozbiljno krenuti u razvoj i promociju turističke i sportske priče o svome gradu. Stjepanovićeve monografije uvelike će im u tome pomoći i svim zainteresiranima dati detaljan presjek povijesnih činjenica, a tu su i originalna slikovnica Marte Huber "Priča o jednoj lopti" i odličan dokumentarni roman o nogometu i ljubavi "Engleska igra šokačke lady" Ive Rešića.