Turističko otvaranje lijeve obale Save: Pri kraju dokumentacija za gradnju pristaništa
Manja putnička pristaništa bit će u Županji, u Babinoj Gredi, Davoru i Slavonskom Kobašu, projekt za Štitar nije prihvaćen
ŽUPANJA
Riječni turizam, kao sve značajniji segment razvoja kontinentalnog turizma, nosi velike prilike i za istok Hrvatske, gdje su se intenzivirala ulaganja u pristanišnu infrastrukturu. Ondje se promet u međunarodnim riječnim krstarenjima odvija na Dunavu, Dravi i Savi, a na istoku Hrvatske šest je riječnih pristaništa - četiri na Dunavu te po jedno na Dravi (Osijek) i Savi (Slavonski Brod). Brodsko-posavska i Vukovarsko-srijemska županija uskoro će dobiti po dva manja putnička pristaništa na rijeci Savi, koja je prepoznata kao vrijedan, ali nedovoljno iskorišten prirodni resurs. Lučka uprava Slavonski Brod u okviru svojih aktivnosti izgradnjom putničkih pristaništa ima cilj revitalizirati rijeku Savu u turističke svrhe poticanjem razvoja riječnog turizma.
Prihvat plovila
U svrhu prikupljanja podataka, kako doznajemo od Vjekoslava Jankovića, službenika za informiranje u Lučkoj upravi Slavonski Brod, provedena su istraživanja, odnosno analize budućih korisnika radi objedinjavanja svih preduvjeta daljnjeg razvoja projekta u cjelini. U suradnji s općinama Davor, Oriovac, Babina Greda i gradom Županjom krenula je u osiguranje pristanišne infrastrukture za razvoj izletničke i sportsko-rekreacijske plovidbe. Pristaništa će osigurati nesmetan prihvat riječnih kruzera i drugih manjih putničkih plovila, turističkih i onih u linijskom prijevozu. Početkom siječnja 2023. godine Lučka uprava Slavonski Brod potpisala je ugovor s osječkom tvrtkom Hidroing o izradi projektne dokumentacije za gradnju manjih putničkih pristaništa u Županji, Babinoj Gredi, Slavonskom Kobašu i Davoru. Ugovoreni rok završetka izrade je 24 mjeseca, do kada bi, prema ugovoru, trebali biti provedeni istražni radovi, napravljeni geodetski snimak i elaborati, izrađena okolišna i projektna dokumentacija te riješena natječajna dokumentacija. Na upit Glasa Slavonije o tome u kojoj je fazi izrada dokumentacije, Janković pojašnjava da su za navedena pristaništa izrađeni potrebni okolišni dokumenti. Ishođena su rješenja kojima se tražila izrada glavnih ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvate Babina Greda, Slavonski Kobaš i Davor, dok za pristanište Županja ono nije bilo potrebno.
Infrastruktura
Za sva su pristaništa izrađeni idejni projekti, prometno-tehnološki elaborati i glavni projekti. Za pristanište Županja izrađena je potrebna tehnička podloga i pokrenut je postupak utvrđivanja posebnih uvjeta i uvjeta priključenja javnopravnih tijela (prostorno uređenje i uvjeti priključenja na postojeću infrastrukturu). Nakon ishođenja lokacijske dozvole krenut će postupak ishođenja potvrde glavnih projekata i građevinskih dozvola. Isti postupak slijedi i nakon ishođenja rješenja glavnih ocjena prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu pristaništa Babina Greda, Davor i Slavonski Kobaš, a nakon dobivanja pravomoćnih građevinskih dozvola investitor će pokrenuti postupke javnih nabava za izvođenje radova u kojima se planira vrednovati i rok izvođenja. Izgradnjom pristaništa navedena će naselja konačno izići na Savu i dodatno se turistički otvoriti. Lučka uprava osigurat će im infrastrukturu, privez i odvez plovila, prihvat i otpremu putnika, opskrbu plovila vodom i električnom energijom, prihvat otpada s plovila i službu hitne zdravstvene pomoći. Pristaništa će biti lijepo uređena, s postavljenom urbanom opremom i drugim sadržajima koji će posjetiteljima omogućiti ugodan boravak. Na gradovima je i općinama, odnosno njihovim turističkim zajednicama, da osmisle programe za svoje goste i umreže turističku ponudu na svojim područjima.
Županja bi, kako doznajemo, trebala dobiti i sportsku luku u blizini muzeja i teretnu luku kod šljunčare.