Za čak 1200 grobova nitko ne plaća naknadu
Za svako neplaćeno grobno mjesto izdat će se upravno rješenje o njegovu oduzimanju u korist Baranjske čistoće, kaže Paulić
BELI MANASTIR
Uoči proteklog Dana svih svetih Baranjska čistoća počela je reviziju grobnog očevidnika i kontrolu stanja grobnih mjesta.
Odnosi se to na groblja kojima upravlja (Beli Manastir i tri prigradska naselja), a rezultati revizije pokazali su popriličan nerazmjer između stanja ''u knjigama'' i na terenu. Na grobljima bi se, naime, sukladno s registrom grobnih mjesta i pokojnih osoba te registrom obveznika plaćanja grobne naknade, trebalo nalaziti 3499 grobnih mjesta, ali je ta brojka na terenu veća za približno 1200.
Ostavinske rasparve
- Prema zakonu, prilikom dodjele grobnog mjesta utvrđuje se i obveza plaćanja godišnje grobne naknade.
Upravo taj moment jedno je od ishodišta navedene razlike između registra i stvarnog stanja, jer u prošlosti su upravu groblja vodili drugi i ne postoji trag o postupcima koje nalaže zakon - objašnjava Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće, navodeći kako se dodjela grobnog mjesta ostvaruje tzv. upravnim postupkom, o čemu se izdaje upravno rješenje, koje je osnova za dokumentiranje u grobnom registru. Problem je, nastavlja, što u prošlosti njihovi prethodnici nisu provodili upravni postupak te je dokumentacija manjkava.
- Drugi razlog generiranja razlike između registra i stanja na groblju postupno je nestajanje postojećih obveznika grobne naknade, koji su se odselili ili umrli. Nasljednici često zaboravljaju u ostavinskoj raspravi navesti grobno mjesto, a neki se pak jednostavno ogluše na obvezu snošenja troškova grobne naknade - kaže Paulić, tvrdeći kako su to osnovni razlozi razlike između ''papirnatog'' i pravog stanja na terenu, odnosno pojave napuštenih grobnih mjesta. Dodaje kako je navedeno danas rezultiralo s više od 1200 grobnih mjesta za koje nitko ne snosi troškove održavanja.
- Kako se radi o ozbiljnom otežavajućem stanju, Baranjska čistoća pokrenula je program Revizija, na način da će se za svako grobno mjesto izdati upravno rješenje o njegovu oduzimanju u korist Baranjske čistoće, nakon čega će se postupati sukladno našim odlukama - kaže, napominjući kako je zbog velikog broja ovakvih slučajeva, ali i nekih objektivnih okolnosti, upućen poziv o mogućnosti preuzimanja napuštenih grobova uz dokazivanje srodstva s prethodnim vlasnikom ili s pokojnim osobama, uz obvezu plaćanja duga za prethodne godine. Ističe kako taj proces zasad ide dobro, točnije prilično je velik odziv nasljednika i potomaka koji žele preuzeti obvezu i sačuvati grobno mjesto.
Moguć povrat
- Napominjemo da cilj Baranjske čistoće nije ekshumacija postojećih grobova, što je predviđeno zakonom, već uvođenje reda i transparentnosti. Jedno duže vrijeme nakon eventualnog upravnog postupka oduzimanja grobnih mjesta pružat će se prilika povrata, uz pokrivanje svih troškova - podvlači.
O kakvim je iznosima je riječ dovoljno govori podatak kako je za evidentiranih 3499 grobnih mjesta Baranjska čistoća prošle godine inkasirala nešto više od 48.000 eura bez PDV-a. Najviše evidentiranih grobova je na Katoličkom groblju u Belom Manastiru - 1552. Slijede Pravoslavno (982), ono u Branjinom Vrhu (395), Novo groblje (260), Šumarina (259), Šećerana (50) te Staro pravoslavno u Belom Manastiru (1). Cijena grobne naknade je 7,53 eura godišnje za jedno grobno mjesto. n