/Galerija/ Udruga branitelja proizvođača “Panonija”: Mirise i okuse Slavonije šire Istrom i Kvarnerom
U 11 godina postojanja postali su prepoznatljivi po sajamskim manifestacijama
BOŠNJACI
Udruga branitelja proizvođača "Panonija" sa sjedištem u Bošnjacima, osnovana prije 11 godina, jedna je najaktivnijih u Hrvatskoj i prepoznatljiva je po svojim sajamskim manifestacijama gospodarskoga, turističkoga, kulturnoga i edukativnog karaktera - Domaće je domaće, Dani Slavonije, Zeleno i plavo… Mirise i okuse Slavonije članovi Udruge proteklog su tjedna donijeli i u Pulu, gdje su organizirali tradicionalno Slavonsko Martinje. Brojni su posjetitelji na Narodnom trgu razgledali bogatu ponudu 15-ak izlagača. Izravno su od malih proizvođača mogli kupiti i degustirati kvalitetne domaće proizvode - od suhomesnatih delicija, sira, meda, kolača, vina, voćnih rakija, a ponuđene su i tradicijske rukotvorine i drugi proizvodi karakteristični za Slavoniju i Baranju. A za dobro raspoloženje pobrinuli su se i tamburaši. Tom je manifestacijom, kaže predsjednik Udruge Pavo Baotić, zaokružen utvrđeni plan za ovu godinu, a ostvarenim su učinkom, ustvrdio je, zadovoljni i očekivanja su ispunjena.
Čvarci najtraženiji
Iako su dosadašnjih godina sajamske manifestacije organizirali i u Zagrebu i drugim gradovima, sada su se, napominje, odlučili fokusirati samo na Istru i Kvarner. Kad sve zbroje i oduzmu, pokazalo se da ondje imaju najbolje uvjete sajmovanja, i što se tiče organizacije i smještaja, ondje su se uhodali i nema nikakvih nepoznanica ni neizvjesnosti. "Ondje smo dosta dobro primljeni, prodaja nam dobro ide i to je najvažnije. Sami se financiramo, troškovi su veliki, treba ih pokriti, ali nešto i zaraditi i donijeti kući, i računica je pokazala da nam se najviše isplati doći u Rijeku, Rovinj, Poreč i Pulu", govori Baotić, koji je na svome štandu nudio slavonske suhomesnate proizvode. I ovaj su put najtraženiji bili čvarci. Cijena im je 25 eura za kilogram, kao kobasici i slanini. Za kilogram kulena Puljani su plaćali 50 eura, za kulenovu seku 40, a za dimljeni kare 30 eura za kilogram. Interesa za domaće proizvode, dodaje Baotić, itekako ima, tržište nije zasićeno, kupci ih traže i u Udruzi vode računa o tome da ponuda bude raznovrsna. U posljednje je vrijeme obogaćena i slavonskim svatovskim kolačima. Majstorica Emica Ivković iz Nove Gradiške nudila je čak 20 vrsta kolača, po cijeni od 20 eura za kilogram, uglavnom suhih, uz neizostavnu i uvijek traženu mađaricu.
Opravdali postojanje
Članovi Udruge Panonija ove su godine po nekoliko puta izlagali u Puli, Rijeci, Poreču i Rovinju, što najbolje govori o obostranom zadovoljstvu i njih kao prodavača, ali i kupaca koji prepoznaju kvalitetu njihovih proizvoda. Udruga je, podsjećamo, osnovana u listopadu 2013. i okuplja branitelje i članove njihovih obitelji koji imaju registrirane OPG-ove, obrte, društva ograničene odgovornosti, udruge, zadruge kućne radinosti… Kada podvuče crtu pod 11 godina djelovanja, predsjednik Pavo Baotić ističe da je Udruga opravdala svoje postojanje i svrhu. Dodaje da su svi članovi koji su aktivni i koji sudjeluju u manifestacijama zadovoljni, iskoristili su priliku za prezentaciju svojih proizvoda i profilirali se. Nekima je to bila odlična odskočna daska, osjetno su povećali proizvodnju i postali ozbiljni igrači na tržištu, pojedini su otvorili i specijalizirane trgovine. "Najvažnije je znati uspostaviti kontakt s kupcima, jer kada imaš kvalitetnu robu i znaš je prodati, rezultat neće izostati", zaključuje. Sajamske manifestacije imaju i pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja. Članovi Udruge sudjelovali su i u organizaciji obilježavanja Dana državnosti u Zagrebu, skuhali su i podijelili 3000 porcija čobanca i kobasica s kiselim kupusom.
U pripremi je i osnutak braniteljske zadruge Posavina, koju će osnovati dio članova. n