Neformalna koalicija Domovinskog pokreta i HDZ-a u Vukovaru
Odluku Hrvatskih suverenista da u Vukovaru nakon desetogodišnje suradnje prekinu koaliciju s Domovinskim pokretom dio je javnosti ocijenio neočekivanom, no bolje upućeni poznavatelji političkih prilika u gradu na Dunavu ocijenili su kako je do takve odluke trebalo doći i prije.
Zašto prije i kada točno? Nedugo nakon što je DP na državnoj razini ostvario suradnju s HDZ-om i postao dio vladajuće većine. Već na prvoj sjednici vukovarskog Gradskog vijeća nakon parlamentarnih izbora vidjelo se kako nema uobičajeno "teških" pitanja iz redova HDZ-a na račun gradonačelnika i predsjednika DP-a Ivana Penave, a i on je promijenio svoju do tada prilično agresivnu retoriku prema HDZ-u. Suverenisti su već tada potiho govorili kako će se suradnja na državnoj razini vrlo vjerojatno preslikati i na onu u Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županiji. No očito su naknadno procijenili da "vrlo vjerojatno" postaje "sigurno" i upozorili kako su odnosi između DP-a i HS-a narušeni, uključujući i prilično ignorantski odnos Penave prema dogradonačelniku i predsjedniku vukovarskih Suverenista Filipu Sušcu.
Mnogi su mediji odluku o raskidu koalicije u Vukovaru nazvali potresom i krizom vlasti, ali činjenica je kako, u smislu donošenja odluka na sjednici Vijeća, niti je bilo potresa niti neizvjesnosti. Nakon što su Suverenisti napustili sjednicu, sve točke su usvojene, uključujući i proračun za sljedeću, 2025. godinu.
Upravo je priča oko proračuna posebno zanimljiva, jer se odvila po principu "prošle godine nije moglo, ali sada može". Naime, prošle je godine u rujnu, prilikom usvajanja proračuna za 2024. godinu, HDZ podnio tri amandmana: kao demografsku mjeru besplatan boravak za treće i svako sljedeće dijete u vrtiću obiteljima s troje i više djece, stvaranje uvjeta za obnovu i izgradnju mjesnih odbora i provođenje izbora za vijeća mjesnih odbora te povećanje stavke za subvencije umirovljenicima kako bi im se u cijelosti financirala karta za gradski prijevoz. Ivan Penava je tada sva tri amandmana odbio, a potom nisu dobili ni većinu potrebnih ruku u Vijeću. Samo po sebi - ništa neobično da vladajući odbiju amandmane oporbe, što je HDZ u tom trenutku u Vukovaru bio. Prošloga tjedna, na istom mjestu i istim povodom (usvajanje proračuna za narednu godinu), HDZ je ponovio iste amandmane, a predlagatelj proračuna sada ih je prihvatio. Doduše, bilo je malo zbunjenosti oko toga s koje stavke i na koji način osigurati sredstva za njihovu realizaciju, pa je u konačnici zaključeno kako će naknadno naći mogućnosti i novac te je za sada važno odaslati političku poruku i prihvatiti ih.
Nakon sjednice iz HDZ-a poručili su kako nisu u koaliciji s DP-om u Vukovaru, već tu ostaju konstruktivna oporba koja će podržavati isključivo ono što je za dobrobit građana, a za proračun su glasovali zato što su im prihvaćeni amandmani. O tomu zašto im je sada prihvaćeno ono što prije godinu dana nije nisu rekli ni riječi, pa je na Vukovarcima da sami procijene zašto je sada do toga došlo.
U svakom slučaju, odnosi između DP-a i HDZ-a u Gradskom vijeću Vukovara do kraja ovoga mandata (još približno šest mjeseci) bit će najbolji pokazatelj hoće li na sljedeće lokalne izbore ići kao partneri ili pak na suprotstavljenim stranama.