beli manastir - hrvatska lutrijastudeni 2024.
IVICA GETTO
NA “LISTI SRAMA” POREZNE UPRAVE

Na adresi najvećega baranjskog dužnika nalazi se - Hrvatska lutrija

Najveći porezni dužnik u Osječko-baranjskoj županiji tvrtka je iz Đakovštine, a zastupana je iz Šapca

ĐAKOVO/BELI MANASTIR

Na stranicama Porezne uprave s najnovijim pregledom poreznih dužnika sa stanjem na kraju prethodnog mjeseca, a riječ je o pravnim osobama s područja Osječko-baranjske županije, odnosno o popisu poreznih obveznika koji udovoljavaju kriterijima za objavu duga na dan 31. listopada ove godine, najveći porezni dug ima tvrtka, d.o.o., iz Đakovštine. Njezin dug po više poreznih osnova veći je od 4.015.000 eura.

Usporedbe radi, tvrtka iza nje, druga na listi, a riječ je o j.d.o.o. iz Tenje, ima porezni dug upola manji od nje - dva milijuna eura. Kao pretežita djelatnost tvrtke iz Đakovštine navodi se gradnja stambenih i nestambenih zgrada.

Uvidom u Sudski registar, za osnivače, članove društva, kao i osobe ovlaštene za njegovo zastupanje, navedena je osoba iz - Šapca, iz Srbije, državljanka druge države, i to, u kontekstu Europske unije, osoba iz tzv. treće zemlje. Šapčanka je u Registru navedena kao član društva te da je ovlaštena za njegovo zastupanje, i to samostalno i pojedinačno.

Koji su koraci naplate poreznog duga

Prije pokretanja postupka ovrhe radi naplate poreznog duga dužniku se upućuje pisana/elektronička opomena kojom ga se poziva na plaćanje. Upozorava ga se da će se u slučaju da ga ne podmiri u roku radi naplate provesti ovrha. Ako ni tada ne plati dužni iznos, Porezna uprava pokreće postupak ovrhe radnjom za koju ocijeni da će u najkraćem roku i uz najniže troškove rezultirati podmirenjem. Najčešće ovrha počinje donošenjem rješenja o ovrsi pljenidbom na računu i oročenim sredstvima - blokadom računa. Ako se dug ne naplaćuje tom mjerom, Porezna uprava prikuplja podatke neposredno od dužnika i iz službenih evidencija drugih javnih tijela koje imaju podatke o imovini poreznog dužnika, navode u Poreznoj upravi korake naplate poreznog dugovanja.

Stotinu djelatnosti

Tragom toga, Poreznoj upravi uputili smo upit o situacijama kada iza pravne osobe s poreznim dugom, i to višemilijunskim, stoji netko iz druge države. Što je u takvoj situaciji s poreznim dugom i njegovom naplatom?

- Ministarstvo financija, Porezna uprava prati naplatu te provodi ovršni postupak protiv svih poreznih dužnika radi naplate poreznog duga, koji nije plaćen u zakonom propisanom roku, koristeći sve propisane mjere ovrhe neovisno o visini duga ili veličini subjekta koji je dužan - odgovaraju iz Porezne uprave.

Ističu da Ministarstvo financija, Porezna uprava, između ostalog, surađuje s poreznim upravama drugih država.

- I to na način da pruža i prima asistenciju u postupcima naplate poreznog duga. Prvenstveno se ta suradnja odnosi na države članice Europske unije, ali suradnja hrvatske Porezne uprave može biti regulirana i sklopljenim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ako oni sadrže članak kojim se ugovara asistencija pri naplati. Nadalje, od 2014. godine u Republici Hrvatskoj primjenjuju se i odredbe Konvencije o uzajamnoj administrativnoj pomoći u poreznim stvarima na temelju koje Porezna uprava ostvaruje suradnju s trećim zemljama, potpisnicama Konvencije - navode u Poreznoj upravi.

Ovršne radnje primjerene visini duga

Ako je došlo do ovrhe, ističu u Poreznoj, vodi se računa da se provedu one ovršne radnje koje su primjerene visini duga te da se ovrha provodi u opsegu koji je potreban za namirenje poreznog duga iz cjelokupne imovine poreznog obveznika. - Osim redovitih postupaka naplate poreznog duga, kod poreznih dužnika sa znatnim iznosom poreznog dugovanja Porezna uprava provodi dodatne mjere u cilju provjere možebitne kaznene odgovornosti zbog namjernog prikrivanja imovine i izbjegavanja mjera ovršnog postupka. U slučaju postojanja elemenata kaznenog djela, Porezna uprava podnosi kaznenu prijavu nadležnom državnom odvjetništvu uz prijedlog za zamrzavanje i oduzimanje protupravne imovinske koristi- ističu u Poreznoj upravi.

Inače, tvrtka iz Đakovštine porezni je dužnik po čeiri osnove, i to poreza na dodatnu vrijednost - nešto više od 201.000 eura, duga poreza na dobit - 1,58 milijuna eura, duga poreza i prireza na dohodak - 1,6 mil. eura, i duga doprinosa za obvezna osiguranja - više od 574.000 eura, pa je ukupan dug veći od 4.015.000 eura.

Kako stoji u Sudskom registru, Izjava o osnivanju društva je od 19. lipnja 2020., a pod evidencijskim djelatnostima navedeno je njih više od stotinu. Kupnja, prodaja i skladištenje robe, uzgoj gljiva i tartufa, izgradnja, različita trgovina, proizvodnja drvne građe, proizodnja namještaja, prodaja naftnih derivata - samo su neke od njih.

- Sukladno članku 8. Općeg poreznog zakona, Porezna uprava ne može iznositi podatke o konkretnom slučaju odnosno poreznom obvezniku, ali možemo potvrditi da su sve zakonom propisane mjere, koje Poreznoj upravi stoje na raspolaganju radi naplate poreznog duga, poduzete - poručuju iz Porezne uprave.

Tajanstvena agencija

Na četvrtom mjestu dužnika pravnih osoba u OBŽ-u (i među top 100 u državi) nalazi se tvrtka Mediterranean Sea Sailing d.o.o., čije je sjedište u samom središtu Belog Manastira, Ulica Imre Nagya 2, a natoj je adresi zapravo - Hrvatska lutrija! Dug prema državi iznosi 849.687,15 eura, od čega se približno polovina odnosi na dug poreza na dobit, a ostatak na dug poreza i prihoda na dohodak. Zanimljivo je da za tu agenciju ne zna gotovo nijedan Belomanastirac. Prema podacima javno dostupnima na internetu, registrirana je za djelatnost iznajmljivanja i davanja u zakup (leasing) plovnih prijevoznih sredstava. U privatnom je vlasništvu, temeljni kapital poslovnog subjekta financiran je 100 posto stranim kapitalom, a u prethodnom razdoblju nije mijenjala iznos temeljnog kapitala. Prije dvije godine društvo je ostvarilo ukupni godišnji prihod u iznosu od 1.438.371 eura, dok je godinu dana ranije uprihodilo 9563 eura. Tijekom posljednje dvije godine poslovalo je s dobiti, a 2022. ostvarilo je netorezultat poslovanja u iznosu od 24.241 eura. Radilo je bez zaposlenika, a jedini je član Uprave Sándor Németh. Kako neslužbeno saznajemo od osoba bliskih poreznom sustavu, najvjerojatnije je riječ o prodaji nekretnine i ostvarenoj enormnoj dobiti, od čega država nije dobila ''svoj dio kolača'', za što je moguća i zatvorska kazna.

Za listu nije potreban pristanak dužnika

Porezna uprava, sukladno Zakonu, ‘’listu srama’’ može objaviti bez pristanka poreznog obveznika, a razlog za javnu objavu dug je veći od 13.272,28 eura za fizičke osobe koje obavljaju djelatnost, veći od 39.816,84 eura za pravne osobe odnosno veći od 1990,84 eura za sve ostale porezne obveznike (građane). Među dužnicima državi su i tvrtke koje rade s državom, bivši nogometaši, sportaši, odvjetnici, poduzetnici, općinski načelnici... Na njoj su 33.124 osobe i tvrtke, a najveći dug je čak 66 milijuna eura. Što se Osječko-baranjske županije tiče, na listi je 37 pravnih osoba, 234 fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost te 1572 ostalih poreznih obveznika - građana.

Na listi su i tvrtka Ekser iz Kopačeva (ukupni dug 135.465 eura) i Kamen Vurušić iz Branjinog Vrha (95.604 eura). Među dužnicima fizičkim osobama koje obavljaju djelatnost nalazi se 21 Baranjac, od kojih je najveći dug (61.170 eura) ostvarila jedna stanovnica Jagodnjaka. Što se građana tiče, na listi se nalazi 14 Baranjaca s dugom od 38.713 do 139.000 eura. Porezni dužnici iz različitih su dijelova Baranje, a najviše ih je iz Belog Manastira i Darde.