Zvanje sveučilišni magistar teologije dobilo 7 studenata
KBF čuva naše korijene, rekao je prorektor Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. sc. Matanović
ĐAKOVO
Misnim slavljem u katedrali u srijedu je započeo Dan fakulteta KBF-a u Đakovu, koji od 2005. djeluje u sastavu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, a 20 godina tog pridruživanja, rečeno je na svečanoj akademiji u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici, obilježit će se 2025.
U nazočnosti đakovačko-osječkog nadbiskupa metropolita i velikog kancelara KBF-a mons. Đure Hranića, pomoćnog biskupa mons. Ivana Ćurića, brojnih dekana, prodekana i profesora više fakulteta koji djeluju u sastavu osječkog Sveučilišta i drugih gostiju, uvodno je govorio izaslanik rektora Sveučilišta u Osijeku prof. dr. sc. Vlade Guberca, prorektor za organizaciju i ljudske resurse prof. dr. sc. Damir Matanović.
- KBF je jedini fakultet koji u sebi spaja dvije institucije koje su najstarije institucije zapadne civilizacije - Crkvu i sveučilište. Po tome je, dakle, poseban. KBF je poseban što baštini, čuva, razvija, širi teološku, filozofsku i uopće humanističku misao, a to je ono što je u srži našeg društva, u srži naše Hrvatske, u srži zapadnog svijeta, čuva naše korijene. U ovo vrijeme, kada je glavni termin vezan uz civilizaciju promjena koja je počesto nepromišljena, prenagljena i često nehumana, u tom vremenu promjena čuvati baštinu, čuvati tradiciju iznimno je bitno i stoga smo sretni što je KBF jedna od 18 sastavnica našeg Sveučilišta - rekao je prorektor Matanović.
Na KBF-u u Đakovu, naglasio je dekan izv. prof. dr. sc. Ivica Pažin, studira 57 studenata u redovitome studiju i 58 polaznika sveučilišnoga specijalističkog studija Propedeutika psihoterapije i teoterapije.
- Koliko god nam se te brojke u ovom trenutku činile zadovoljavajućima, stvarnost katoličke teologije na europskoj, ali i hrvatskoj razini kao da je sve više pod rastućim pritiskom potrebnih reformi. Razlozi tome leže ponajprije u vidljivom opadanju interesa za studij teologije, ali i za studije drugih humanističkih znanosti, tu je i demografski slom na našem prostoru, kriza Crkve koju si je djelomično i sama prouzročila, s tim svakako povezana i činjenica sve manjeg značenja teologije u društvenoj sredini u kojoj živimo - rekao je Pažin, iznoseći i brojke koje KBF prate u njegovu radu, izdavaštvu, organiziranju događaja i dr.
Na kraju akademije održan je akademski čin promocije sveučilišnih magistara teologije, a to je zvanje steklo sedmero studenata, Dodijeljene su i zahvalnice te godišnje nagrade.