Postavili najveću solarnu elektranu na krovu u RH
Ulaganje u vlastitu elektranu privlačna je opcija za zaštitu imovine od inflacije
Iz Eko-sustava d.o.o. s ponosom ističu kako su vodeća tvrtka na području Vukovarsko-srijemske županije koja je specijalizirana za izgradnju solarnih elektrana, a klijentima pružaju sve usluge od prve do posljednje faze, odnosno od projektiranja i nabave opreme, preko ugradnje do puštanja solarne elektrane u rad.
Iza sebe imaju uspješno realizirane projekte ukupne vrijednosti više od 2,5 milijuna eura na više od 70 obiteljskih kuća, 21 javnom objektu s ukupnom instaliranom snagom od 5.791,07 kWp i najveće solarne elektrane na krovu u Hrvatskoj, FNE Jabil, snage 4741,10 kWp s gotovo 11 tisuća ugrađenih solarnih panela.
Direktor Igor Gavrić rekao je kako Eko-sustav tim čine ovlašteni inženjeri, energetski certifikatori i certificirani monteri, što omogućuje da svakom projektu pristupaju individualno i nude kompletnu uslugu na tim područjima. Naglasio je kako projekt fotonaponske elektrane FNE Jabil demonstrira posvećenost održivoj energiji, ali i značajno pridonosi energetskoj neovisnosti i ekološkoj svijesti u regiji.
- Posao izgradnje dobila je tvrtka RESALTA d.o.o., mi smo bili izvođači radova i vjerujem kako smo tim projektom postavili nove standarde u obnovljivim izvorima energije. Investiranje u vlastitu elektranu osigurava stabilnost troškova, uz poticaje i subvencije za obnovljive izvore energije može donijeti znatan povrat u obliku ušteda na računima za struju, a obnovljivi izvori energije, poput sunca ili vjetra, ne podliježu inflacijskim pritiscima na iste način kao fosilna goriva, čime se smanjuje rizik od povećanja troškova - naglasio je Gavrić.
Dodao je kako vlastita elektrana može povećati vrijednost nekretnine, čime se osigurava dodatna financijska sigurnost. Također se na taj način podržava održiva budućnost i smanjuje ranjivost na ekološke i ekonomske krize.
- Sve ove prednosti čine ulaganje u vlastitu elektranu privlačnom opcijom za zaštitu imovine od inflacije - poručio je Gavrić, naglasivši kako je ova tvrtka jedna od najperspektivnijih poduzetničkih priča Vukovarsko-srijemske županije, jer se mogu pohvaliti s više od 25.000 instaliranih panela na krovovima širom Hrvatske i više od 5000 kilovata zelene, Sunčeve energije.
Naveo je kako je interes za solarne elektrane vrlo velik, no zbog ograničenja postojeće infrastrukture u Hrvatskoj postoji rizik da bi se u nadolazećim godinama moglo otežati ishođenje dozvola za ugradnju zbog preopterećenja mreže. Govoreći o početku rada, rekao je kako su željeli dovesti zelenu tranziciju u Hrvatsku, a upravo su se ova i protekla godina pokazale kao najbolji trenutak zbog EU fondova, osvještavanja građana o vrijednostima ekoloških sustava, ali i značajnim uštedama koje omogućavaju.
- Svaki je početak izazovan. Morali smo pronaći materijale, kvalitetne inženjere i montere i steći iskustvo. Klijente pronalazimo diljem Lijepe Naše, no većina su Slavonci. Dalmacija ima više sunčanih sati, međutim to ne znači da solarne elektrane nisu isplative u Vukovaru, Osijeku ili Vinkovcima. Dapače, isplative su u svim dijelovima zemlje i naši klijenti to već dobro osjete kroz vlastitu proizvodnju energije - naglasio je.
Na upit koliko traje cijeli postupak do puštanja u pogon solarne elektrane, odgovorio je kako je riječ o razdoblju od 60 do 90 dana.
- Prvo se prikuplja sva potrebna dokumentacija i projektira elektrana u skladu s potrebama klijenta. Nakon toga se određeni dijelovi dokumentacije šalju HEP-u na odobrenje. Montaža je zapravo najbrži dio procesa, jer naši monteri obično završavaju posao unutar dva dana, bez stresa i bez opasnosti od oštećenja postojeće krovne konstrukcije - zaključio je Gavrić.