Đakovačkom se vodovodu pripajaju Našički vodovod i Vodorad iz Đurđenovca
Dva društva s našičkog područja pripajanjem postaju podružnice i gube pravnu osobnost, a Đakovački vodovod je preuzimatelj
ĐAKOVO
Đakovačkom vodovodu (ĐV) pripajaju se Našički vodovod iz Našica (NV) i Vodorad iz Đurđenovca, bit će njegove podružnice, a činit će jedno uslužno područje. Protonja dva društva iz Našica i Đurđenovca, naime, pripajanjem gube pravnu osobnost, naziv i sve drugo što tu pravnu osobnost čini.
Poruka je to s 20. sjednice Gradskog vijeća, održane u ponedjeljak navečer, kojom je dominiralo upravo usvajanje Odluke o davanju prethodne suglasnosti gradonačelniku za odlučivanje o statusnoj promjeni pripajanja Vodorada d.o.o. i Našičkog vodovoda d.o.o. Đakovačkom vodovodu d.o.o., a o čemu su vijećnici postavljali pitanja već na aktualnom satu, koji je prethodio toj točki.
Uslužno područje 6
Kako je pojasnio gradonačelnik Marin Mandarić (HDZ), Zakonom o vodnim uslugama definirano je da se uslužna područja uspostavljaju radi osiguranja tehničkog i tehnološkog jedinstva građevina javne vodoopskrbe od izvorišta do krajnjeg korisnika, tehničkog i tehnološkog jedinstva građevina javne odvodnje od mjesta ispuštanja do prirodnog prijamnika, isporuke vode namijenjene ljudskoj potrošnji od najmanje dva milijuna kubnih metara godišnje s mogućim odstupanjem od minus 10 posto. Uslužno područje obuhvaća jedno ili više vodoopskrbnih područja.
- Dosad je u Hrvatskoj bilo oko 190 vodovodnih sustava, a država sada reducira taj broj na nešto više od njih 40. Zakon je propisao koja su to područja i tko se kome pripaja te tko će biti preuzimatelj. U ovom slučaju preuzimatelj je Đakovački vodovod. Korak na današnjoj sjednici potreban je kako bi na Skupštini odlučili o pripajanju dva navedena društva Đakovačkom vodovodu - rekao je Mandarić.
Uredbom o uslužnim područjima uspostavljaju se uslužna područja, određuju njihove granice i društvo preuzimatelj. U ovom slučaju riječ je o uslužnom području 6. Granice uslužnih područja vanjske su granice jedinica lokalne samouprave koje graniče sa susjednim uslužnim područjem.
Ovo pripajanje odnosi se na dva grada i čak 13 općina na području Osječko-baranjske županije.
- Sva njihova gradska, odnosno općinska vijeća trebaju dati ovakvu suglasnost nakon, čega slijedi potpisivanje ugovora o pripajanju i na prvoj idućoj skupštini ide novi društveni ugovor - kaže Mandarić.
Uslužno područje 6 obuhvaća gradove Đakovo i Našice te područje općina Donja Motičina, Drenje, Đurđenovac, Feričanci, Gorjani, Levanjska Varoš, Podgorač, Punitovci, Satnica Đakovačka, Semeljci, Strizivojna, Trnava i Viškovci.
Vraćajući se u 2019. godinu, Mandarić je podsjetio kako se, na sreću Đakovčana, nije ostvarila prvotna ideja da se Đakovački vodovod pridruži Vodovodu Osijek.
- Ovo danas treba biti svečana sjednica s obzirom na važnost projekta pripajanja dvaju društava Đakovačkom vodovodu - rekao je na početku svog istupa njegov direktor Ivan Kočiš.
Ovo društvo ima 63 zaposlenika, Našički vodovod 40, a Vodorad devet.
Velika prekretnica
- Ovo je jedna velika prekretnica, velika novost, zakon je tako rekao. Prvotno je Đakovački vodovod trebao biti pripojen osječkom pa smo ovakvim ishodom osigurali nama kao preuzimateljima jednu ljepšu prriču i stoga kažem da je ovo trebala biti svečana sjednica, da smo jednoj tvrtki kao što je Đakovački vodovod pripojili dvije značajne tvrtke iz sfera vodnoga gospodarstva - rekao je Kočiš.
- Ovo nije nešto što mi želimo ili ne želimo, ovo kaže zakon - dodao je zamjenik gradonačelnika Antun Galić (HDZ), ističući prijateljske, suradničke odnose. Dodao je da je ĐV proveo projekte u vrijednosti 0,5 mlrd. kuna, a riječ je o sredstvima EU-a, raznih fondova, Voda, Grada... Tijekom rasprave čulo se da je još mnogo pitanja vezanih za pripajanje otvoreno, a da će se rješavati u praksi.