Kamioni sa smećem iz drugih gradova više neće prolaziti kroz Županju
ŽUPANJA
Kamioni koji na županjsko odlagalište privremeno dovoze otpad iz drugih gradova i općina više neće prolaziti kroz grad, ići će obilaznim putem i na deponij stizati i vraćati se – uz savski nasip. Riječ je o takozvanom servisnom putu koji su Hrvatske vode sagradile u sklopu projekta modernizacije lijevoobalnih savskih nasipa, a koji u slučaju potrebe omogućuje dopremu materijalnih sredstava i ljudstva za provedbu interventnih mjera obrane od poplava. Tvrtka Čistoća Županja i Grad dobili su suglasnost Hrvatskih voda za njegovo privremeno korištenje, a kamioni ga zasad koriste u jednom smjeru, pri odlasku s deponija.
Nakon što dovezu otpad odlaze prema Polojima, ravno do nasipa, skreću lijevo i spomenutim putom nastavljaju prema savskom mostu, a potom prema Šantavi i izlaze na državnu cestu D55. Taj će pravac uskoro početi koristiti i pri dovozu otpada, čime će se rasteretiti ponajprije Ulica Mladena Pozaića, na čijem se kraju i nalazi deponij. Stanovnici Pozaićeve negoduju zbog povećanog broja kamiona što prometuju pred njihovim kućama, posebice nakon što se u Županji počeo zbrinjavati i otpad iz drugih gradova i općina. Zbog ograničenih kapaciteta komunalno odlagalište Petrovačka dola u Vukovaru lani je u svibnju prestala primati otpad iz drugih jedinica lokalne samouprave, a zbrinjavala ga je iz triju gradova i 21 općine iz Vukovarsko-srijemske županije, i još nekih izvan tog područja. Korisnici su se našli u problemu i privremeno su rješenje pronašli u Županji, koja im je izišla u susret i koja uz Vukovar jedina ima odlagalište otpada u VSŽ-u, a riječ je o količinama koje može bez problema podnijeti. Ondje se trenutačno deponira dio komunalnog otpada iz ukupno 40-ak lokalnih jedinica, a od srpnja je osjetno smanjena količina otpada iz grada Vinkovaca.
Na Staroj ciglani u Županji lani su odložene ukupno 17.704 tone neopasnog otpada, od čega je približno 14.500 tona miješani komunalni otpad. Za svaku tonu otpada koju preuzima na zbrinjavanje iz drugih lokalnih jedinica, a u kojima ta gradska tvrtka ne pruža uslugu skupljanja i dovoza otpada, Čistoća Županja naplaćuje 70 eura, a dodatnih 20 posto toga iznosa korisnici plaćaju Gradu Županji kao naknadu za korištenje odlagališta – ukupno 84 eura plus PDV. A zbog umanjenje kakvoće življenja, Grad je ljetos za približno 250 kućanstava koja žive u blizini odlagališta isplatio po 250 eura kao svojevrsnu odštetu. U dogovoru s Čistoćom odlučili su građanima izići u susret iako ne podliježu toj zakonskoj obvezi jer je odlagalište postojalo prije negoli su ondje u krugu od 500 metara sagrađene kuće. Proširenje Petrovačke dole u punom je jeku i većina će radova biti riješena do kraja godine.
Iako je završetak najavljen za ožujak, očekuje se da će to biti i ranije, kada će vukovarsko odlagalište ponovno nastaviti primati otpad iz drugih gradova i općina - svojih dosadašnjih korisnika.