U vojarnu 2026. stiže od 600 do 800 vojnika
Prema podacima iz gradske uprave, iz državnog je proračuna osigurano 28 milijuna eura za obnovu belomanastirske vojarne
BELI MANASTIR
Primopredajom nekretnina slobodnih od stvari i osoba te drugih korisnika učinjen je, na neki način, prvi korak prema povratku Hrvatske vojske u Beli Manastir, odnosno u belomanastirsku vojarnu.
Nekretnine koje su određeno vrijeme koristili u vojarni nadležnima su predali predstavnici DVD-a Beli Manastir i GD-a Crvenog križa, a primopredaji su nazočni bili i predstavnici Grada odnosno resornih ministarstava.
Novi prostori
- Postojećim korisnicima pronađeni su poslovni prostori na području Grada Belog Manastira te će svi biti adekvatno zbrinuti - ističe belomanastirski gradonačelnik Tomislav Rob, podsjećajući kako je vojarna, kao objekt u državnom vlasništvu, bila predana na privremeno korištenje Gradu. Ugovor o davanju vojarne u najam u svrhu obavljanja djelatnosti javne namjene Grad je s Ministarstvom državne imovine potpisao u studenome 2020. godine.
- Budući da je vojarna u državnom vlasništvu, a Gradu predana samo na privremeno korištenje, za svaki investicijski projekt koji se predviđao na lokaciji bila je potrebna suglasnost Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, kao i jasan poslovni plan za eventualnu dodjelu zemljišta. Interesa stranih ili domaćih investitora i gospodarstvenika za brownfield investicije nije bilo prvenstveno zbog veličine parcele, dok je ista problematika priječila projektnu provedbu ideja Grada Belog Manastira na aplikaciju projekata financiranih iz Europske unije s obzirom na udjele sufinanciranja - objašnjava Rob, dodajući kako povratak Hrvatske vojske u prostor vojarne u Belom Manastiru ima brojne prednosti, prije svega građevinsko i urbano uređenje prostora koji se nalazi na državnoj prometnici središnjeg i sjevernog dijela Belog Manastira, a trenutačno je gradsko ruglo.
Pozitivni komentari
Prema informacijama koje imaju u gradskoj upravi, u okviru projekta povratka Hrvatske vojske u Beli Manastir najavljeno je i u državnom proračunu osigurano ulaganje od približno 28 milijuna eura u obnovu stambenih i gospodarskih (vojnih) objekata koji su sada u derutnom stanju, što je od velike važnosti za komunalno uređenje tog dijela grada.
- Do 2026. godine u novoj vojarni planiran je dolazak 600 - 800 vojnika, što će pozitivno utjecati na demografiju i ekonomski razvoj grada kao dijela Osječko-baranjske županije. Uz navedene prednosti, treba naglasiti i pozitivni sigurnosni aspekt dolaska vojnika na ovo područje s obzirom na to da je riječ o graničnom području Republike Hrvatske, a imajući u vidu trenutačnu sigurnosnu situaciju na globalnoj razini - kaže Rob. Dodaje kako u ovom trenutku ne postoje negativni aspekti povratka vojske u Beli Manastir, zabilježeni su samo pozitivni komentari kako stanovnika tako i svih javnih institucija Grada.
Podsjetimo kako je povratak hrvatske vojske u Beli Manastir jedna od prvih najava Ivana Anušića u vrijeme preuzimanja funkcije ministra obrane.