Piramidu iz IB-ovske ‘48. za vidikovac, bila je i promatračnica JNA
Istrunula je, Varoš uputila dopis Geodetskoj upravi - suradnjom izgraditi novu od postojanih materijala
BREZNICA ĐAKOVAČKA
Izgrađena je prije 76 godina - 1948., u vrijeme Informbiroa (IB), Titova "ne" Staljinu, pa se teško oduprijeti dojmu da je podignuta u obrambene svrhe poput promatranja i sl. u slučaju napada bivšeg SSSR-a na jednako tako bivšu Jugoslaviju. Napad Staljinova Sovjetskog Saveza na Titovu državu dogodio se ipak nije, a oko 30 metara visoka drvena konstrukcija ostala je i dobila ime Piramida. Iako poprilično istrunula, tu je i danas, skrivena u krošnjama šumskih predjela Vuka, Rudine i dr., na tromeđi katastarskih općina Breznica Đakovačka, Paučje i bivše Nabrđe, na području Općine Levanjska Varoš.
Načelnik Slavko Tidlačka kaže kako je Piramida građena od hrastovih tesanih greda, no istrunula je, zbog čega se "smanjila", a ne može se više ni penjati njome do vrha, s kojeg se, kao na dlanu, vidi čitav đakovački kraj, Strossmayerova katedrala, đakovački silosi i mnogo dalje - jezero Borovik itd., sve do bosanske Posavine, kao i slavonskih gora Dilja, Krndije, Papuka... Stoga i ne čudi što ju je bivša JNA znala koristiti za potrebe promatranja, no, kaže Tidlačka, bilo je to negdje do kraja 70-ih godina 20. stoljeća.
- Nema više ni "lojtri" dolje, već dugo se njome ne može penjati - kaže Tidlačka, inače Brezničanin, koji se i sam kao mlađi penjao po Piramidi koja cijelo vrijeme ima svoje mjesto u geodetskom smislu kao trigonometrijska točka.
- Nedavno sam se susreo s djelatnicima Hrvatske geodetske uprave iz Osijeka i Đakova koji su obilazili te geodetske točke i oni su skrenuli pozornost da možda postoji mogućnost da se istrunula Piramida obnovi jer je i Čardak, na drugom kraju naše općine, koji je također na najvišem vrhu na toj strani - a sve su ovo obronci Dilj-gore i Krndije - od čvrstog materijala - kaže Tidlačka.
Zamisao varoške Općine je da se podigne nova Piramida, no od postojanijih materijala nego što je drvo, da bude vidikovac, turistička atrakcija s koje pogled puca sve od Posavine, do slavonskih gora, da bude mjesto odmora, rekreacije, šetnje šumom...
- Stoga smo uputili dopis Hrvatskoj geodetskoj upravi da imamo želju da se Piramida obnovi. Općina to bez suradnje s Geodetskom upravom ne može, ali u suradnji s njom našli bismo neko idejno rješenje, da Piramida bude višestruko korisna, da se nađe neko idejno rješenje kojim bi se riješio i problem slabog signala za mobitele na tom području - kaže Tidlačka,
Osim što se koristila u vojne svrhe, ali zbog dotrajalosti ne i tijekom prethodnog rata, Piramida ima svoju civilnu "zadaću".
- U njezinoj je sredini geodetska točka - trigonometrijski geodetska točka TT366 drugog reda, a na tom je mjestu betonski stup i to je jedini čvrst materijal tu. Geodeti ju i danas koriste - kaže Tidlačka..
Do Piramide vodi prohodan put, tucanička, šumska cesta. Smještena je nepsoredno uz put koji se vodi kao društveno vlasništvo u općoj uporabi.
- Komunikacija je to između Breznice i jezera Borovik koja je zamišljena kao neka pješačka, biciklistička, konjanička staza - kaže načelnik.
Trunjenjem, građevina je “sjela” u posljednje vrijeme oko četiri metra, pa je niža nego prije. Prije je Piramida nadvisivala krošnje, no sada to, kaže načelnik Levanjske Varoši, više nije slučaj.