Drvni sektor uzdaje se u njemačko tržište
Nagodinu izrada nove Osnove područja RH, vjerojatno će biti manje sirovine u bližoj budućnosti, kazao je Ante Sabljić (HŠ)
VINKOVCI
Na 14. Međunarodnom kongresu pilanara jugoistočne Europe održanom u Vinkovcima vodile su se brojne stručne rasprave o mogućnostima poboljšanja prilika u sektoru drvne industrije i primarne prerade drva, koji je posljednjih godinu dana, posebice nakon zastoja građevinarstva na europskom tržištu, u stagnaciji. Taj je sektor, poznato je, zajedno sa šumarstvom, važan dio izvoza RH te osigurava radna mjesta, posebice u ruralnim područjima.
Ante Sabljić, član Uprave Hrvatskih šuma istaknuo je kako u sljedećoj godini slijedi izrada nove Osnove područja RH te da će vrlo vjerojatno biti manje sirovine na raspolaganju u srednjoročnom razdoblju.
- Prirodne nepogode i šteta koja je nastala u šumama važan su element koji se mora uzeti u obzir kod budućeg planiranja naše proizvodnje - rekao je Sabljić.
Najviše se raspravljalo o sektorskoj krizi, što je glavna tema i domaćih i regionalnih sudionika šumarskog i drvoprerađivačkog sektora. Izvoznici su zabrinuti zbog stagniranja europskog tržišta i opadanja narudžbi iz Italije i Njemačke, ali ima naznaka poboljšanja i uzdaju se u njemačko tržište.
– Situacija je vrlo kritična u Srbiji, a održali smo i nedavni sastanak u Vladi kako bi se pronašla rješenja za zadržavanje zaposlenosti u drvnoj industriji – izvijestio je Aleksandar Obradović iz Klastera primarne prerade Srbije.
– Većina naših tvrtki iz BiH izvozi na tržište Njemačke, stoga zastoj njemačke građevinske industrije i dalje predstavlja velik problem, a nama na tržištu drvnih paleta u Europi veliki konkurenti dolaze iz Poljske, jer dobivaju visoko subvencioniranu sirovinu od Vlade i nude ambalažni materijal po dumping cijenama – pojasnio je Emir Pajić iz travničke tvrtke E&M BHPAL.
Robert Žulj iz Grupacije Bjelin potvrdio je da prodajni kanali prema američkom tržištu u sve bolje funkcioniraju i da se isplatilo tijekom proteklih nekoliko godina otvarati nova tržišta, posebno s inovativnim podovima kao što su njihovi podovi Woodura. Također je najavio da će Grupacija "pokrenuti novu proizvodnju ploča vlaknatica, što će biti velik proizvodni iskorak za Bjelin, ali i za cjelokupnu drvnu industriju u Hrvatskoj".
Prof. dr. sc. Alan Antonović, prodekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, govorio je o nastavku suradnje Fakulteta i drvoprerađivača budući da su nova znanja nužna za nove tehnologije, a predstavnik Centra kompetencija iz Vinkovaca prof. dr. Drago Žagar osvrnuo se na rezultate u digitalizaciji industrije i na položaj hrvatskih tvrtki vezano za primjenu umjetne inteligencije.
– Naša informatička i inženjerska znanja u gospodarstvu nisu zanemariva i imamo dobar okvir za transfer novih znanja - kazao je Žagar, posebice istaknuvši kapacitete CARNET-a.