GIMNAZIJA AGM ĐAKOVO
21.10.2024., 16:46
ŽUPANIJA IH NAJAVILA JOŠ ČETIRI

Centar izvrsnosti za UI u đakovačkoj Gimnaziji

Prva od 12 radionica u Gimnaziji A. G. Matoša u subotu, 23. studenoga, okupit će do 20 darovitih učenika i dva mentora

ĐAKOVO

Najavljujući na prošlotjednoj sjednici Skupštine Osječko-baranjske županije novosti u svezi s centrima izvrsnosti u srednjim školama OBŽ-a, pročelnica njezina Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul rekla je da će nakon Centra izvrsnosti u osječkoj Elektrotehničkoj i prometnoj školi oni biti otvoreni u još četiri, a potom u još dvije srednje škole, a među njima je i đakovačka Gimnazija Antuna Gustava Matoša, i to za umjetnu inteligenciju (UI).

- Dosad smo imali samo Centar izvrsnosti u Elektrotehničkoj i prometnoj školi. U razgovoru s ravnateljima zaključili smo kako bi bilo jako dobro imati ih više jer smo orijentirani na društvo znanja, a primijetili smo da nadareni učenici imaju manje mogućnosti za napredovanje i dodatno usavršavanje svojih znanja i interesa. Stoga smo pozvali sve škole i one su predložile u kojim se područjima žele afirmirati i otvarati centre izvrsnosti - rekla je Glavaš-Kul.

- Za to smo se područje odlučili jer razvoj društva i digitalnih tehnologija ide u smjeru korištenja umjetne inteligencije. Krenuli bismo s darovitom djecom od 7. razreda kroz radionice te ih upoznali s izazovima UI-ja, na koji način funkcionira. Za darovite učenike sedmih i osmih razreda imamo vlastite kapacitete – naše profesore, a za ostale, darovite srednjoškolce, angažirali bismo vanjske stručnjake – sveučilišne profesore koji se isključivo bave UI. Želja nam je pristupiti tom području na način da se s UI-jem ne bavimo samo kako ju koristiti u svrhu funkcioniranja života, nego kako ona funkcionira, kako se stvara i što donosi, no da učenici tome pristupe kritički - da UI ima brojne prednosti, ali i da je moguća njezina zloporaba - kaže ravnatelj đakovačke Gimnazije Zlatko Mrkić.

FACEBOOK

Intencija je da mrežom centara bude obuhvaćena cijela Osječko-baranjska županija.

- Raširili smo centre izvrsnosti po cijeloj županiji kako ne bi sve bilo koncentrirano u gradu Osijeku. Želimo da se jednako razvija svaki dio županije, a naš će zadatak biti prevoziti učenike, odnosno osigurati dostupnost svima - rekla je Miranda Glavaš-Kul.

Mrkić kaže kako će tijekom ove školske godine biti 12 radionica, uz financiranje OBŽ-a koji se brine, dodaje, i za prijevoz učenika iz svih krajeva OBŽ-a do centra.

- Prva je radionica 23. studenoga, a održavat će se subotom. Bit će upućen poziv, a grupu će činiti do 20 učenika, uz dva mentora, u trajanju od četiri sata -, kaže ravantelj Mrkić.

Uz đakovačku Gimnaziju, u Srednjoj školi I. Kršnjavoga u Našicama bit će centar izvrsnosti za primijenjenu informatiku, u Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji R. Boškovića bit će centar za kemiju, a u Medicinskoj školi u Osijeku za biologiju.

- Od sljedećeg mjeseca provest će se ankete, evidentiranja i dodatna testiranja učenika vezano za darovitost - najavila je pročenica Miranda Glavaš-Kul. 

Umjetnički i centar za mentalno zdravlje

- Krećemo i u druga područja, a ono što je jako potrebno i što znamo i pripremamo jest centar izvrsnosti mentalnog zdravlja. Uvidjeli smo da sve više učenika ima određene izazove iz mentalnog zdravlja, sve je veći pritisak na njima i na izazove u društvu od strane vršnjaka, roditelja. Dakle, potreban je sveobuhvatan pristup, pa ćemo uključiti sve relevantne institucije da nam u tome pomognu. Potreban nam je i umjetnički centar izvrsnosti, koji planiramo u Gimnaziji u Belome Manastiru -najavila je na Županijskoj skupštini Miranda Glavaš-Kul.