Panorama Iloka

P/

TZ grada Iloka
9.10.2024., 06:49
USVOJENA DUGOROČNA STRATEGIJA

Definirana je zelena urbana obnova Iloka

Uz izvore financiranja navedena je dinamika realizacije svih ciljeva, kao i način praćenja i vrednovanja provedbe

ILOK

Gradsko vijeće Iloka jednoglasno je usvojilo Strategiju zelene urbane obnove (SZUO) za razdoblje od 2024. do 2033. godine.

Riječ je o strateškom dokumentu koji obuhvaća analizu zelenih i otvorenih prostora kao elemenata zelene infrastrukture, objekata i prostora pogodnih za uvođenje u sustav kružnog gospodarenja prostorom i zgradama te područja pogodnih za urbanu sanaciju ili preobrazbu. Na temelju analize i uočenih razvojnih potreba i potencijala područja, u suradnji s predstavnicima Grada, dionicima i zainteresiranom javnošću osmišljena je vizija, strateški ciljevi, prioriteti, mjere i aktivnosti koje će u razdoblju provedbe Strategije voditi prema sustavnom unaprjeđenju, zaštiti, planiranju i upravljanju svim elementima zelene urbane obnove.

Izrada SZUO-a obuhvaćala je dva procesa: analizu postojećeg stanja temeljenog na kabinetskom radu i terenskim istraživanjima i strateško planiranje. Programom zelene infrastrukture razrađuju se ciljevi i mjere za razvoj zelene infrastrukture u urbanim područjima u svrhu uspostave održivih, sigurnih i otpornih gradova i naselja kroz povećanje energetske učinkovitosti zgrada i građevinskih područja, razvoj zelene infrastrukture u zgradarstvu, kao i urbanu preobrazbu i urbanu sanaciju.

PROVEDENO JE SUSTAVNO TERENSKO ISTRAŽIVANJE

Na sjednici je naglašeno kako je Strategija zelene urbane obnove za razdoblje od 2024. do 2033. godine iznimno važna pri podnošenju zahtjeva za pojedine projekte ministarstvima.

Planirani su izbori financiranja gradski i županijski proračun, državni proračun, sredstva EU-a, kao i sredstva privatnih, javno-privatno partnerstvo i javna poduzeća. U svakom slučaju Ilok je dobio važan razvojni dokument, s tim da je prošle godine provedeno ispitivanje javnog mnijenja, a terensko je istraživanje provedeno tijekom studenoga i prosinca 2023. godine.

U opsežnoj se strategiji navodi kako vizija razvoja Iloka proizlazi iz temeljnih prirodnih, prostornih i kulturno-povijesnih resursa grada i budućih potreba. Očuvana prirodna staništa temelj su dostupne i razvijene mreže zelene infrastrukture koje osiguravaju povoljne ekološke uvjete za razvoj i očuvanje flore i faune i uvjete za razvoj ugodnog životnog prostora za sve stanovnike. Kulturno-povijesni i drugi, nedovoljno iskorišteni resursi, temelj su razvoja javnih, društvenih, kulturnih, sportskih i gospodarskih sadržaja koji poboljšavaju kvalitetu života svih stanovnika i stvaraju prepoznatljiv identitet Iloka.

Kada je riječ o obnovljivim i alternativnim izvorima energije, u Strategiji stoji kako u Iloku trenutačno ne postoje građevine za proizvodnju električne energije, dok su prostornim planom na dvije lokacije određena područja za istraživanje mogućnosti smještaja vjetroparkova.

Vizija razvoja proizlazi iz temeljnih prirodnih, prostornih i kulturno-povijesnih resursa i budućih potreba

Posebno mjesto zauzima kulturna baština, pri čemu se navodi kako je područje bogato povijesnim i prapovijesnim nalazištima, a upravo je bogato kulturno-povijesno nasljeđe jedno od osnovnih čimbenika budućeg gospodarskog i kulturnog razvitka grada. Na području Iloka nalazi se značajan broj zaštićenih, preventivno zaštićenih i evidentiranih kulturnih dobara. U Registar kulturnih dobara upisano je 29 objekata i svi pripadaju nepokretnoj kulturnoj baštini, u kojoj se nalaze profana graditeljska baština kao pojedinačno kulturno dobro, arheološka nalazišta te sakralna i memorijalna baština.

Strategija definira i potencijalne izvore financiranja i dinamiku provedbe za svaki strateški cilj. n